The predictive role of menstrual cycle and the mediating role of stress on cognitive flexibility
Bilişsel esneklikte menstruasyon döngüsünün öngörücü rolü ve stresin aracı rolü
- Tez No: 919911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, menstrüel döngünün, bilişsel esneklik üzerindeki etkisini ve stresin bu ilişkideki aracı rolünü incelmektir. Araştırmanın örneklemi, 20-35 yaş aralığındaki sağlıklı menstrüel döngüye sahip 67 gönüllü kadından oluşmaktadır. Bu çalışmada Uygunluk Formu, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, Wisconsin Kart Sıralama Testi ve Stroop Testi, TBAG Formu'ndaki orijinal kurallar korunarak çevrimiçi yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 22.0 ve MS Excel 2024 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uymayan değişkenleri karşılaştırmak için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip değişkenler için analiz Bağımlı Örneklem T-Testi ile yapılmıştır. Algılanan stresin aracılık etkisini kontrol etmek için PROCESS model 4 kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Spearman Sıra Farkları Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yumurtlama evresinde daha iyi performans göstermesiyle, menstrüel döngünün evreleri arasında bilişsel esneklik açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Ek olarak, çalışmanın sonuçları, algılanan stresin katılımcıların uygulamada verdikleri doğru yanıtlar ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu, ancak uygulamayı ne kadar hızlı bitirdikleri ile anlamlı bir ilişki göstermediğini belirtmiştir. Son olarak, algılanan stres, menstrüel döngünün,bilişsel esnekliğin set değiştirme özelliği üzerindeki etkisi açısından aracı bir rol oynarken, tepki süresi ve belirlenen kuralı koruyamama özellikleri için aracılık özelliği gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between menstrual cycle phases, specifically menstruation phase and ovulation phase, on cognitive flexibility performance with stress as the mediator in this relationship. Sample of the research involved 67 volunteer women with healthy menstrual cycles who are between the ages of 20 and 35. Eligibility Form, Informed Consent Form, Perceived Stress Scale, were used in this study. In addition, Wisconsin Card Sorting Test and Stroop Test were modified to a computerised online version while keeping the original rules from the TBAG Form. The data obtained from the participants were analysed with SPSS 22.0 and MS Excel 2024. Wilcoxon Signed-Rank Test and Mann Whitney U Test were used to compare variables that did not fit normal distribution. The analysis for normal distributed variables was done with Paired Samples T-Test. PROCESS model 4, was used to check for mediating effect of perceived stress. The relationship between the variables was examined with the Spearman Rank Order Correlation coefficient. According to the results, there is a statistically significant difference between the menstrual phases in regards to cognitive flexibility, with participants performing better during ovulation phase. Additionally,results of the study showed that perceived stress had a significant relationship with the accuracy of the participants during the tasks, but it did not show a significant relationship with how fast they finish the task. Lastly, while task switching was mediated by perceived stress, reaction time and failure to maintain the set rule was not mediated by it.