The relationship of food security with malnutrition among households in northwest syria
Kuzeybatı Suriye'deki hanelerde gıda güvencesinin yetersiz beslenme ile ilişkisi
  1. Tez No: 919927
  2. Yazar: HASSAN ELDERVİŞ
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NİMETCAN MEHMET ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arka Plan: Çalışma, 13 yıldır çatışma nedeniyle resmi bir kriz evresinin yaşandığı Kuzeybatı Suriye'de ilk kez, hanehalkı düzeyindeki gıda güvensizliğinin 6 ila 59 aylık çocukların beslenme durumuyla bağlantılı olup olmadığını inceledi. Çalışma ayrıca, gıda güvensizliğinin özellikle bodurluk, zayıflık ve düşük kilo olmak üzere çocuk yetersiz beslenmesi üzerindeki yükünü belirlemeyi amaçlıyor. Yöntemler: Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ve Halep'in iki vilayetinde kesitsel bir çalışma. Veriler, dört ilçede gıda güvensizliğinin yaygınlığını ve çocukların beslenme durumu (bodurluk, zayıflık ve düşük kilo) üzerindeki sosyoekonomik etkiyi değerlendirmek için tanımlayıcı istatistikler, iki değişkenli analiz ve çok değişkenli lojistik regresyon kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar: Çalışma, İdlib ve Halep vilayetlerinde yüksek bir gıda güvensizliği yükü tespit etti ve bu düzeyler özellikle Afrin ve Cinderis gibi bölgelerde arttı. Hanehalkı gıda güvensizliği ile düşük beslenme sonuçları arasında da önemli bir pozitif ilişki gözlemlendi; buna yüksek düzeyde bodurluk (%38,1), düşük kilo (%28) ve zayıflık (%23,8) dahildir. Ek olarak, emzirme ve temiz suya erişimin çocukların beslenme durumu ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi olduğu bulundu. Ek olarak, beslenme durumu ile aile büyüklüğü arasında önemli bir ilişki yoktu.Sonuç olarak, çalışma İdlib ve Halep vilayetlerinde kritik bir gıda güvensizliği sorununu vurgulamaktadır. Bulgular, çocuklarda bodurluk, zayıflık ve düşük kilo oranlarının endişe verici olmasıyla kanıtlandığı üzere, gıda güvensizliği ile olumsuz beslenme sonuçları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Dahası, analiz, çocuk beslenmesini iyileştirmede emzirmenin ve temiz suya erişimin değerini vurgularken, aile büyüklüğünün beslenme durumunu önemli ölçüde etkilemediğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, odaklanmış müdahaleler yoluyla gıda güvensizliğini hafifletme ve bu bölgelerde beslenme desteğini artırma konusundaki acil ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: The study examined, for the first time in Northwest Syria where an official crisis phase due to conflict has been occurring for 13 years, whether food insecurity at a household level is linked to the nutritional status of children between the ages of 6 and 59 months. The study also intends to determine the burden of food insecurity on child malnutrition, specifically stunting, wasting and underweight. Methods: A cross-sectional study in two governorates of Idleb and Aleppo, northwest Syria. Data were analyzed using descriptive statistics, bivariate analysis, and multivariate logistic regression to assess the prevalence of food insecurity among four districts, and the socioeconomic impact on the nutritional status of children (stunting, wasting, and underweight). Results: The study identified a high burden of food insecurity in Idleb and Aleppo governorates, with the levels increasing especially in areas such as Afrin and Jenderis. A significant positive relationship was also observed between household food insecurity and poor nutritional outcomes, including elevated levels of stunting (38,1 %), underweight (28%), and wasting (23,8%). Additionally, breastfeeding and access to clean water were found to have a statistically significant association with the nutritional status of children. Additionally, there was no significant relationship between nutritional status and family size. In conclusion, the study highlights a critical issue of food insecurity in the Idleb and Aleppo governorates. The findings indicate a strong link between food insecurity and adverse nutritional outcomes, evidenced by alarming rates of stunting, wasting, and underweight among children. Furthermore, the analysis emphasizes the value of breastfeeding and access to clean water in improving child nutrition, while revealing that family size does not significantly impact nutritional status. These results emphasize the pressing need to alleviate food insecurity through focused interventions and enhance nutritional support in these regions.