Yükseköğretim gören öğrencilerin kbrn algı, farkındalık, bilgi ve müdahale düzeylerinin ölçülmesine yönelik ölçek geliştirme çalışması
A scale development study to measure cbrn perception, awareness, knowledge and interventi̇on levels of higher educati̇on students
- Tez No: 920012
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN KÜRTÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Kimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Accidents, Chemistry, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Afetler, sosyal düzeni bozan insan yaşamını kesintiye uğratarak fiziksel, sosyal ve ekonomik kayıplara neden olan eldeki imkânlarla baş edilemeyen olaylardır. Dünyada gözlenen afetler genel olarak doğal ve insan kaynaklı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehditler insan ve teknoloji kaynaklı afetler sınıfında yer almaktadır. KBRN ajanlarının kitle imha silahı olarak kullanılma riski, endüstri alanındaki hatalı faaliyetler ve taşınmaları sırasında oluşabilecek kazalar göz önüne alındığında KBRN ajanları büyük afetlerin oluşmasına neden olan unsurlardır. KBRN risklerine maruz kalma ihtimali olan yükseköğretim gören öğrencilerin KBRN algı, bilgi, farkındalık, müdahale düzeyinin belirlenebilmesi amacıyla 40 maddeden oluşan bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçeğe Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde Yükseköğretim gören 438 öğrenci katılım sağlamıştır. Bu çalışmanın sonucunda geliştirilen ölçeğin Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) Kaiser-Meyer-Otkin Örnekleme Yeterliliği Ölçümü 0.864 ile güvenilirlik testini geçmiştir. Cronbach alfa değeri 40 madde için 0,917, 40 maddeden 39'u içinse 0.917 oldukça güvenilir olarak elde edilmiştir. Yükseköğretim gören öğrencilerin KBRN Algı, Bilgi, Farkındalık ve Müdahale düzeyini belirlemek amacıyla literatüre dayanarak bu düzeyleri belirleyebilecek geçerli ve güvenilir bilimsel bir ölçeğin olması gerekliliği bu çalışmada bu ölçeğin geliştirilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters are events that disrupt the social order, interrupt human life, cause physical, social and economic losses and destroy the available opportunities. Disasters observed in the world are generally divided into two categories: natural disasters and human disasters. Chemical,Biological,Radiological and Nuclear (CBRN) threats are classified as human and technology induced disasters. Considering the risk of CBRN agents being used as weapons off mass destruction,faulty activities in the field of industry and accidents that may occur during transportation,CBRN agents are the factors that cause major disasters. A scale consisting of 40 items has been developed in order to determine the level of CBRN perection, knowledge, awareness and intervention of higher education students who are lekely to be exposed to CBRN risks. 438 students studying higher education at Niğde Ömer Halisdemir University participated in this scale. The scale developed as a result of this study passed the reliability test with the Exploratory Factor Analysis(EFA) Kaiser-Meyer-Otkin Sampling Adequacy Measurement of 0.864. Cronbach's alpha value of 0.917 for 40 items, and 0.917 for 39 out of 40 items was obtained as highly reliable. The necessity of having a valid and reliable scientific scale that can determine these levels based on the literature in order to determine the level of CBRN Perception, Knowledge, Awareness and Intervention of higher education students led to the development of this scale in this study.