Faunistic and taxonomic studies on the family Crambidae: Pyraliodea in Mezitli district of Mersin province
Mersin ilinin Mezitli ilçesinde bulunan Crambidae: Pyraliodea familyası üzerine faunistik ve taksonomik araştırmalar
- Tez No: 920128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Mersin ili Mezitli ilçesi Crambidae (Lepidoptera) familyasının faunasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ülkemiz biyoçeşitlilik açısından oldukça zengindir. Bu çalışma ile Mersin ili ve ülkemizin biyoçeşitliliğine katkı sunulmak istenmiştir. Çeşitli lokalitelerden toplanan güve örnekleri Mersin Üniversitesi Entomolojik Araştırma Laboratuvarı'nda gerekli işlemlerden geçirildikten sonra entomoloji müze materyali haline getirilmiş ve tür tespiti yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada Mersin/Mezitli bölgesinde 2022-2024 yılları arasında 16 farklı lokaliteden çeşitli güve örnekleri toplanmıştır. Mersin ilinin Mezitli bölgesinden toplamda 408 örnek incelenmiştir. Tür tespiti sonucunda Crambidae (Lepidoptera) familyasına ait 7 altfamilya (Crambinae, Glaphyriinae, Pyraustinae, Schoenobiinae, Scopariinae, Spilomelinae, Odontiinae) içinde 42 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen Crambidae familyasına ait türlerin hepsi Mezitli ilçesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to contribute to the fauna of the Crambidae (Lepidoptera) family in Mezitli District, Mersin Province. Our country is quite rich in terms of biodiversity. This study aims to contribute to the biodiversity of both Mersin Province and our country. Moth samples collected from various localities were processed in the Mersin University Entomological Research Laboratory and prepared as entomological museum material, after which species identification was carried out. In this study, various moth samples were collected from 16 different localities in the Mersin/Mezitli region between 2022 and 2024 years. A total of 408 samples from the Mezitli area of Mersin Province were examined. As a result of species identification, 42 species belonging to the family Crambidae (Lepidoptera) were identified within 7 subfamilies (Crambinae, Glaphyriinae, Pyraustinae, Schoenobiinae, Scopariinae, Spilomelinae, Odontiinae). All the identified species of the Crambidae family represent new records for the Mezitli District.