Eğitim iletişiminin alan kimliğini oluşturmaya yönelik betimsel bir araştırma
A Study on describing the field identity of educational communications
- Tez No: 92023
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
DOKTORA TEZ OZU EĞİTİM İLETİŞİMİNİN ALAN KİMLİĞİNİ OLUŞTURMAYA YÖNELİK BETİMSEL BİR ARAŞTIRMA Cengiz Hakan Aydın İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Murat Barkan Eğitim üetişiminin bilimsel bir çalışma alam olarak 1960'larda kabul edilmesinden bugüne kadar yaklaşık 40 yıl geçmesine karşın, bu alanın kavramsal sınırları ve tanımı konusunda henüz bir uzlaşmanın sağlanamadığı gözlenmektedir. Bu çalışma, eğitim iletişinıinin alan kimliğinin belirginleştirilmesine yardımcı olmak amacıyla uzman görüşlerine ve alanyazmdaki kaynaklara dayalı olarak gerçeMeştirilmiştir. Çalışmaya, Türkiye'de eğitim iletişinıinin kuramsal gelişimine katkı sağlayan araştırmacılar ve eğitim iletişiminin uygulama boyutunda çalışan geliştirmeciler katılmışlardır. Birbirlerinden uzakta ve biraraya getirilmeleri güç olan bu uzmanların eğitim iletişimi alanının farklı yönlerine ilişkin görüşlerini almak için üç turlu bir uygulamayla Delfi tekniği kullanılmıştır. Böylece, uzmanların hem eğitim iletişiıninin farklı boyutlarına hem de ölçeğin yapılandırılmasına ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırma, ölçeğe ilişkin araştırmacı ve geliştirmeci görüşleri arasında genel düzeyde anlamlı bir fark olmadığım göstermiştir. Ancak, alam tanıma ve tamuna kategorisiyle birlikte bazı alt boyutlara ilişkin uzman gruplarının görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgulara, alanyazma ve yapılan tartışmalara dayanarak, araştırma kapsamında eğitim iletişimi uzmanlarının sahip olması gereken 16 yeterlik, alanda yaşanan 10 sorun ve alanın geleceğine yönelik 19 eğilim saptanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON DESCRIBING THE FIELD IDENTITY OF EDUCATIONAL COMMUNICATIONS Cengiz Hakan Aydın Division of Communication Sciences Anadolu University Institute of Social Sciences, April 1999 Advisor: Prof. Dr. Murat Barkan Although educational communications has been accepted as an independent field of study for nearly 40 years, there is still no agreement on its conceptual definition and boundaries. This study was conducted by using the literature, and the experts' opinions to describe the field identity of educational communications. The researchers contributing to theoretical development of the field and practitioners developing products of educational communications in Turkey were selected to form the expert panel. Then, a three-stage Delfi technique was used to collect opinions of experts who have been geographically dispersed and hard to bring together. Data about the experts' opinions on both the different aspects of educational communications and the structure of the questionnaire were collected. The study has shown that opinions of the researchers and practitioners on these competencies, issues, and trends are similar except the“describing and introducing the field”category, and a few of the items. In the further analysis of the data, 16 professional competencies, 10 current issues, and 19 future trends were identified. m