Bilgisayar destekli durumlu öğrenmede bilişsel biçim ve içeriğin gerçeklik düzeyinin sorun çözme becerilerinin gelişimine etkisi
The effects of cognitive style and authenticity level on development of problem solving skills during computer-based situated learning
- Tez No: 92024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
DOKTORA TEZ ÖZU BİLGİSAYAR DESTEKLİ DURUMLU ÖĞRENMEDE BİLİŞSEL BİÇİM VE İÇERİĞİN GERÇEKLİK DÜZEYİNİN SORUN ÇÖZME BECERİLERİNİN GELİŞİMİNE ETKİSİ Murat Ataizi İletişim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Doç. Dr. Ali Şimşek Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli durumlu öğrenmede bilişsel biçim ve içeriğin gerçeklik düzeyinin sorun çözme becerilerinin gelişimine etkilerini araştırmaktır. Ek olarak, çalışmada, öğrencilerin güven düzeyleri, tutumları, kullandıkları süre ve edindikleri bilgilerin kalıcılığı bağımlı değişken olarak incelenmiştir. Araştırmada bilişsel biçimi belirlemek için Gizlenmiş Şekiller Grup Testi kullanılmıştır. Test Eskişehir'de bir özel okulda öğrenim gören 137 tane 5. ve 6. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Öğrencilerin 114'ü alan bağımlı ya da alan bağımsız olarak çalışma kapsamına alınmıştır. Öğrenciler bilgisayara dayalı ve 2 saat süreli bir matematik ünitesini çalışmıştır. Öğretim sonunda bir basan testini tamamlamış ve Likert tipi bir tutum ölçeği doldurmuşlardır. Denemenin bitimini izleyen haftadan yaklaşık üç hafta sonra, aynı basan testi kalıcılığı ölçmek için uygulanmıştır. Sonuç olarak, bilgisayar destekli durumlu öğrenme etkinliklerinin, öğrencilerin sorun çözme becerilerinin gelişimine, güvenlerine ve öğrenmelerinin kalıcılığına anlamlı bir katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Çalışmaya katılan tüm denekler öğretim materyaline, durumlu öğrenmeye ve bilgisayar destekli öğretime karşı olumlu bir tutum sergilemişlerdir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF COGNITIVE STYLE AND AUTHENTICITY LEVEL ON DEVELOPMENT OF PROBLEM SOLVING SKILLS DURING COMPUTER-BASED SITUATED LEARNING Murat Ataizi Communication Sciences Major Anadolu University Institute of Social Sciences, May 1999 Advisor: Assoc. Prof. Ali Şimşek The purpose of this study was to determine the effects of cognitive style and authenticity level on development of problem solving skills during computer-based situated learning. In addition, students' self confidence, attitudes, and time to learn were investigated as dependent variables of the study. Cognitive style in this study was determined through The Group Embedded Figures. The original test was administered to 137 elementary students in a private school in Eskişehir, and 1 14 of them were assigned either to field dependent or field independent groups. Students have studied a computer-based mathematics unit on the natural numbers that lasted about 2 hours. Following the instruction, they completed an achievement test and a Likert type attitude scale. Subjects, also indicated their confidence levels and the amount of instructional time they spent. Approximately three weeks later, an identical achievement test was administered again to determine the retention of learning. Results indicated that computer-based situated learning activities significantly improved students' problem solving skills, self confidence, and retention of learning. Attitudes of all subjects' were positive toward the content of instructional material, situated learning activities and computer-based instruction. m