Renal anemi ile kby progresyonu ilişkisi
Renal anemi̇a and progression of chronic renal disease
- Tez No: 920291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ METİN SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı(KBH) sıklıkla ilerleyici bir süreçtir. Diyabet ve hipertansiyondaki artışla birlikte KBH prevalansı da dünya genelinde artmaktadır. Son dönem böbrek yetmezliğine ilerleyen hastalarda yaşam kalitesi azalmakta ve mortalite oranları artmaktadır. KBH progresyonunun yavaşlatılması risk faktörlerinin belirlenip tedavi edilmesi ile mümkündür. Anemi progresyon için önemli bir risk faktörü olarak görünmektedir. Aneminin tedavisi ile hemoglobin seviyesi yükseltilerek renal progresyonun yavaşlatıldığına dair çeşitli klinik ve deneysel çalışmalar mevcuttur. Biz de çalışmamızda Evre 3-4 KBH'larında aneminin renal progresyon üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya prediyaliz polikliniğinde takipli Evre 3-4 KBH olan 44 kadın, 44 erkek toplam 88 hasta alındı. Bunların 44'nin başlangıç HGB değeri 10-12 mg/dl arasında, 44'nin başlangıç HGB değeri 12 mg/dl' nin üzerinde idi. HGB 10-12 mg/dl olan grubu hafif anemi, HGB 12 mg/dl' nin üstünü normal kabul ettik. HGB 10-12 mg/dl arasındaki grubu EPO vermeden takip ettik. K/DOQİ HGB değeri 11 mg/dl' nin altına düşünce EPO başlanmasını önermekte, fakat Türkiye de HGB 10 mg/dl' nin altına düşmeden EPO başlanamamaktadır. Çalışma süresince her iki gruptaki hastalar tuz kısıtlaması ve 0,6 gr/kg/gün'den protein kısıtlaması diyeti uyguluyordu. Her iki gruptaki hastaların KBH etyolojiler, KBH evreleri, yaş, cinsiyet ve başlangıç ortalama GFR değerleri benzerdi. Her iki gruptaki hastalar ACE veya ARB, D-vitamini, gerekirse fosfat bağlayıcı ve esansiyel aminoasit almakta idi. Ürik asit yüksekliği bulunan hastalara ürik asit düşürücü tedavi başlandı. Hastaların poliklinik kayıtlarından 4 aylık peryotlarla bakılan BUN, kreatinin, hemoglobin, albumin ve ürik asit değerleri bulunarak GFR değerleri hesaplandı. GFR düzeyleri MDRD formülü kullanılarak hesaplandı. Her iki grubun, takip süresi 12 aydı. Bulgular: Hastaların poliklinik dosyaları taranarak başlangıç,4.-8. ve 12. ay GFR değerleri hesaplandı. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü vizitlerde ölçülen GFR ölçüm değerlerinin birbirlerinden oldukça farksız olduğu görülmüştür (F=1,242, p>0,05). Farklı 4 zamanda ölçülen GFR değerleri farksız çıktı. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü vizitlerde ölçülen GFR ölçüm değerlerinin HGB gruplarına göre farksız olduğu tespit edilmiştir(F=1,892, p>0,05). Farklı zamanlarda ölçülen HGB gruplarının ortalama GFR ölçüm değerleri bir birine benzerdir. HGB düzeylerinin düşük veya yüksek olmasının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü vizitlerde ölçülen GFR değerleri üzerinde etkisi yoktur. Takiplerde grupların birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü vizitlerde ölçülen; sistolik-diyastolik kan basınçları, ürik asit, glukoz, kreatinin, kalsiyum, PTH, albümin, proteinüri ile HGB karşılaştırmalarında anlamlı ilişki saptanmadı(p>0,05). Sonuç: Evre 3-4 KBH'da HGB' nin 10-12 arasında tutulması ile HGB' nin 12' nin üstünde tutulmasının renal progresyonda benzer olduğu görülmüştür. KBH' ında HGB' nin 10 mg/dl nin üzerinde tutulmasının KBH progresyonunda yeterli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Chronic renal disease is a progressive process. Prevelance of CRD increases directly proporitonal with diabetes and hypertension. Mortality rates increases and life quality decreases in patients that progresses to end stage renal disease. Determination and treatment of risk factors can slow down progession of CRD. Anemia is accepted to be an important risk factor for progression. There are some clinical studies that shows treatment of anemia can decelerate renal progression. We aime in our study to evaluate effecet of anemia on renal progression in patients with stage 3-4 CRD. Material and Methods: 44 female and 44 male, total 88 patients that were followed up in pre-dialysis outpatient clinic with diagnosis of stage 3-4 CRD. 44 of these patients had a HGB value above 12 mg/dl, where as 44 of them had a value between 10-12 mg/dl. We accepted first group as normal and second group as mild anemia. We followed up mild anemia group without EPO treatment. KDIQO suggests EPO treatment in patients having a HGB level below 11 mg/dl. But in Turkey EPO treatment cannot be started unless HGB levels decreases to 10 mg/dl, because of social incurance policies. During the study both 2 groups had salt and protein (0.6 gr/kg/day) restricted diet. Etiologies and stages of CRD, age, sex, and initial GFR values were similar in both groups. Patients were using ACE or ARB, vitamin D supplementation and phosphate binding agents. Patients that had increased uric acid level had been treated also. GFR values were calculated with BUN, creatinine, hemoglobin, albumin and uric acid levels that had been measured in 4 months periods. GFR values were calculated by MDRD formula. Follow up period of 2 groups were 12 months. Results: Initial, 4, 8 and 12'th months GFR values of the patients were calculated. There had been no significant differance(F=1,242, p>0,05) between GFR values of 1,2,3 and 4'th controls. GFR values measured in 4 different times were similar. Also these GFR values had no difference between HGB groups (F=1,892, p>0,05). Average GFR values of the HGB groups that were measured in different times were similar also. HGB levels had no effect on GFR values measured in different times. During the follow up period, there were no significant relation between systolic-diastolic blood pressures, uric acid, glucose, creatinine, calcium, parathormone, albumin, proteinuria levels and HGB comparisons(p>0,05). Conclusions: It is thought that in stage 3-4 chronic renal disease; maintanance of HGB level in 10 12mg/dl or above 12mg/dl had similar effect on renal progression. During the follow up chronic renal disease, a HGB level above of 10 mg/dl is enough for chronic renal disease progression.