Pliometrik antrenmanların 9-12 yaş tenisçilerin çevikliğinedengesine esnekliğine ve yer vuruşlarının derinliğine olanetkileri
Investigation of the effects of plyometric exercises onagility balance flexibility and depth of ground strokesi̇n tennis players aged between 9-12
  1. Tez No: 920403
  2. Yazar: ONUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmamızda pliometrik antrenmanların 9-12 yaş tenisçilerin çevikliğine, dengesine, esnekliğine ve yer vuruşlarının derinliğine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte yapılan araştırmamızda nicel araştırma modellerinden randomize kontrollü deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmamıza tenis oynayan 9- 12 yaş aralığında 16 tenisçi katılmıştır. Bu katılımcıların 8'i çalışmanın kontrol grubunu oluşturmuş ve sadece tenis antrenmanlarına devam etmişlerdir. Diğer 8 kişi ise çalışmanın deney grubunu oluşturmuş ve tenis antrenmanlarına ek olarak 4 hafta süresince haftada 3'er kez pliometrik antrenmanları uygulamışlardır. Bu çalışmamızda katılımcılara çalışma öncesi ve sonrası pro-agility çeviklik testi, flamingo denge testi, otur-uzan testi ve ITN yer vuruşları derinliği testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of plyometric training on agility, balance, flexibility, and groundstroke depth in 9-12-year-old tennis players. A randomized controlled experimental design was employed in this cross-sectional study. Sixteen tennis players aged 9-12 participated in the study. Eight participants formed the control group and continued with their regular tennis training, while the other eight formed the experimental group and additionally performed plyometric training three times a week for four weeks. Pro-agility test, flamingo balance test, sit-and-reach test, and ITN groundstroke depth test were administered to all participants before and after the study. Paired samples t-tests revealed significant differences between pre- and post-test scores in all parameters except right-side flexibility for the experimental group (p0.05).