Hastanelerde hizmetiçi eğitim ve Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde bir uygulama
Inservice education in hospital and an apply in the hospital of Osmangazi University
  1. Tez No: 92042
  2. Yazar: U. RENGİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HASTANELERDE HİZMET-İÇİ EĞİTİM VE OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ'NDE BİR UYGULAMA U. Rengin GÜNAY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof.Dr. Ramazan GEYLAN Hastaneler karmaşık yapıya sahip organizasyonlardır. Hastanelerin temel işlevlerinden birisi de eğitimdir. Hastanelerde verilen eğitim hizmetlerinden hizmet-içi eğitim, gerek hizmet kalitesi yönünden, gerekse de örgütsel performansın yükseltilmesi yönünden önem kazanmaktadır. Sağlık bilimlerinin tüm dallarında bilgi düzeyinin giderek artması, sağlık hizmetlerini sunma yöntemlerinin ve çalışma koşullarının değişmesi, sağlık çalışanlarının hizmet-içi eğitim faaliyetlerine katılmalarını zorunlu hale getirmektedir. Eğitim faaliyetleri, eğitilecek grubun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlendiği ölçüde başarılı olmaktadır. Yapılan bu çalışmanın amacı, hastanelerde uygulanan hizmet-içi eğitim faaliyetlerini incelemek, Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde uygulanan hizmet-içi eğitim faaliyetlerinin etkinliğini araştırarak, karşılaşılan sorunlara çözüm getirecek bir model önerisi geliştirmektir. Hastane çalışanlarının eğitilerek bilinçlendirilmesi yönetimin görevleri arasındadır. Yönetim hizmet-içi eğitim faaliyetlerine gerekli ilgi ve desteği vermedikçe, hizmetlerdeki etkinliğin ve verimliliğin arttırılması amacına da ulaşılamayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitals are organizations which have complex structures. The most important function of hospitals is education. One of the educational services, inservice education, has an importance in increasing the service quality and organizational performance. In all branches of health, increase of knowledge, changing in offering of health services and also hanging in working conditions are going to make health workers to take part in inservice educational activities. If an educational activity is arranged, according to the needs of the group, who will be educated, this activity will be successful. The aim of this study is to examine the inservice education in hospitals and the effects of inservice education in the hospital of Osmangazi University, and finally to develope a solution model for the problems which are faced. The education of hospital staff is the task of hospital managers. Unless the managers give the necessary interest and support to the inservice education activities, they can not reach the aim of increasing the effectiveness and productivity.