Farklı karakterde gübre uygulamalarının çemen (Trigonella foenum graecum L.) bitkisinin büyüme, verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different types of tertilizer applications on the growth, yield, and quality characteristics of fenugreek (Trigonella foenum graecum L.) plant
  1. Tez No: 920709
  2. Yazar: MOHAMED ALI SAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN BEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında sera koşullarında uygulanan farklı gübre kaynaklarının çemen bitkisinin büyüme, verim ve kalite özellikleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, tesadüf parselleri deneme desenine göre beş tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada gübre kaynağı olarak; organik (kontrol, 1, 2 ve 4 L/da), mikrobiyal (kontrol, 1, 2 ve 4 L/da) ve kimyasal (kontrol, 2.5-5-10, 5-10-15 ve 10-15-20 NPK kg/da) gübre kaynaklarının farklı dozları kullanılmıştır. Çalışmada çemen bitkisinde çıkış süresi, çiçeklenme süresi, bitki boyu, bakla boyu, bitki başına bakla sayısı, bakladaki tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, biyolojik verim, tohum verimi, hasat indeksi, sabit yağ oranı, kül oranı ve mineral madde kompozisyonu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, organik gübre dozları; çiçeklenme süresi, bitki boyu, bitki başına bakla sayısı, bakla boyu, bakla başına tohum sayısı, biyolojik verim, hasat indeksi, sabit yağ oranı, kül oranı bakımından, mikrobiyal gübre dozları; bakla başına tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, hasat indeksi, kül oranı bakımından ve kimyasal gübre dozları; ise çiçeklenme süresi, bitki başına bakla sayısı, bakla boyu, tohum verimi bakımından istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Denemede 12 adet mineral bileşen incelenmiştir. Çalışma sonuçları tohum verimi açısından değerlendirildiğinde, en yüksek sonuçların elde edildiği mikrobiyal gübre uygulamasında 1 L/da dozu ve kimyasal gübre uygulamasında 2.5-5-10 NPK kg/da dozu çemen yetiştiriciliğinde önerilebilir uygulamalar olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, çemen bitkisinde büyüme, verim ve kalite özellikleri bakımından belirlenen optimum gübre dozlarının tarla koşullarında denenmesinin yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2024 in greenhouse conditions to evaluate the effects of different fertilizer sources on fenugreek's growth, yield and quality traits. The study was conducted using a randomized plot design with five replications. In the research, different doses of organic (control, 1, 2, and 4 L/da), microbial (control, 1, 2, and 4 L/da), and chemical (control, 2.5-5-10, 5-10-15 and 10-15-20 NPK kg/da) fertilizer sources were used as fertilizer sources. In the study, emergence time, flowering time, plant height, pod length, the number of pods per plant, the number of seeds per pod, thousand seed weight, biological yield, seed yield, harvest index, crude oil content, ash content, and mineral composition were determined. As a result of the research, organic fertilizer doses were found statistically significant in terms of flowering period, plant height, number of pods per plant, pod length, number of seeds per pod, biological yield, harvest index, crude oil and ash contents, microbial fertilizer doses were found statistically significant in terms of number of seeds per pod, thousand seed weight, seed yield, harvest index, ash content, and chemical fertilizer doses were found statistically significant in terms of flowering time, number of pods per plant, pod length, seed yield. A total of 12 mineral components were examined during the experiment. When the study results were evaluated in terms of seed yield, 1 L/da dose in microbial fertilizer application and 2.5-5-10 NPK kg/da dose in chemical fertilizer application, in which the highest results were obtained, were determined as recommendable applications for fenugreek cultivation. As a result of the study, it was concluded that it would be useful to test the optimum fertilizer doses determined in terms of growth, yield, and quality traits in fenugreek under field conditions.