Potansiyometrik tiyosiyanat tayini için nanomalzeme ile modifiye edilmiş katı-temaslı elektrotların hazırlanması
Modified with nanomaterial for potentiometric thiocyanate determination preparation of solid-contact electrodes
  1. Tez No: 920760
  2. Yazar: UMMAHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TİTRETİR DURAN, DOÇ. DR. AYÇA DEMİREL ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, iyonofor olarak diklorobis(metildifenilfosfin)palladyum(II) kompleksinin kullanıldığı yeni bir tiyosiyanat-seçici katı-temaslı nanokompozit elektrot hazırlandı. Bazı metal oksit nanopartiküllerinin karbon pasta bileşimine eklenmesiyle hazırlanan bu elektrodun; en iyi performans özelliklerini sergilediği optimum bileşimi % 11,6 grafit tozu, % 34,8 iyonofor, % 13,0 o-nitrofenil oktileter (o-NPOE), % 31,9 tetraheptilamonyum tetrafenilborat (THATFB) ve % 8,7 kobalt oksit nanopartikülleri (Co3O4 NP) olarak bulundu. Nanokompozit elektrodun çalışma aralığı, eğimi, kullanım ömrü, alt tayin sınırı ve cevap süresi sırasıyla 1,0×10-1 -1,0×10-6 M, 59,7±0,6 mV/pSCN, en az 2 ay, 1,4×10-8 M ve 5 s'dir. Ayrıca, farklı anyonların varlığında pH 4,0'da ayrı çözelti yöntemiyle hesaplanan seçicilik katsayılarının sırası karbonat> salisilat> perklorat> iyodür> klorür> nitrat> nitrit> sülfit> bromür> asetat> florür olarak bulundu. Elektrodun, tiyosiyanat tayini için iyi çalışan bir indikatör elektrot olduğu bir veteriner ilaç numunesinde gösterildi
Özet (Çeviri)
In this study, a new thiocyanate-selective solid-contact nanocomposite electrode was prepared by using dichlorobis(methyldiphenylphosphine) palladium(II) complex as ionophore. The optimum composition exhibiting the best performance characteristics of this electrode, constructed by adding some metal oxide nanoparticles to the carbon paste composition, was found as 11.6 % graphite powder, 34.8 % ionophore, 13.0 % o-nitrophenyl octylether (o-NPOE), 31.9 % tetraheptylammonium tetraphenylborate (THATFB) and 8.7 % cobalt oxide nanoparticles (Co3O4 NP). The linear range, slope, lifetime, detection limit, and the response time of the nanocomposite electrode are 1.0×10-1 – 1.0×10-6 M, 59.7±0.6 mV/pSCN, at least 2 months, 1.4×10-8 M and 5 s, respectively. Furthermore, the order of the selectivity coefficients calculated by the separate solution method in the presence of other anions at pH 4.0 was found as carbonate> salicylate> perchlorate> iodide> chloride> nitrate> nitrite> sulfite> bromide> acetate> fluoride. It was shown to be a well-functioning indicator electrode for the quantification of thiocyanate in a veterinary drug sample.