İş ahlakı açısından etik bankacılık uygulamaları kapsamında Banca Etica ve türkiye'deki katılım bankalarının karşılaştırılması
Comparison of Banca Etica and participation banks in Turkey within the scope of ethical banking practices in terms of business ethics
  1. Tez No: 920761
  2. Yazar: SİMGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, etik bankacılık uygulamaları kapsamında Avrupa'da faaliyet gösteren Banca Etica ile Türkiye'deki katılım bankalarının iş ahlakı açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Etik bankacılık, finansal hizmetlerin sunulmasında sosyal, çevresel ve etik sorumlulukların gözetilmesini temel alan bir yaklaşımdır. Banca Etica ve katılım bankaları, bu etik ilkeleri farklı yöntemlerle uygulamaktadır. Banca Etica, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik, şeffaflık ve toplumsal katılım üzerine yoğunlaşmaktadır. Banka, müşterilerine etik prensipler doğrultusunda belirlenen faiz oranları sunmakta ve sosyal sorumluluk projelerine yatırım yapmaktadır. Şeffaflık ve hesap verebilirlik politikalarıyla dikkat çeken Banca Etica, yatırımlarının ve kredilerinin etkilerini düzenli olarak raporlamakta ve kamuoyuyla paylaşmaktadır. Türkiye'deki katılım bankaları ise İslami finans ilkelerine uygun olarak faizsiz bankacılık prensiplerini benimsemektedir. Kar-zarar ortaklığı modelleri ve İslami finans kurallarına uygun ürünler sunarak müşterilerine hizmet veren bu bankalar, sosyal adalet ve yoksullara yardım etme gibi sosyal sorumluluk projelerine odaklanmaktadır. Katılım bankalarının şeriat uyumlu olma konusundaki şeffaflıkları, müşterilerine işlemlerinin İslami finans kurallarına uygun olduğunu garanti eder. Sonuç olarak, her iki banka türü de etik ilkeler doğrultusunda faaliyet göstermekte, ancak uygulama yaklaşımları ve odaklandıkları alanlar farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar, müşterilerin tercihlerini ve bankaların topluma ve çevreye olan katkılarını belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Banca Etica, which operates in Europe within the scope of ethical banking practices, and participation banks in Turkey were compared in terms of business ethics. Ethical banking is an approach based on observing social, environmental and ethical responsibilities in the provision of financial services. Banca Etica and participation banks apply these ethical principles in different ways. Banca Etica focuses on social and environmental sustainability, transparency and community participation. The bank offers its customers interest rates determined in line with ethical principles and invests in social responsibility projects. Drawing attention with its transparency and accountability policies, Banca Etica regularly reports the effects of its investments and loans and shares them with the public. Participation banks in Turkey adopt interest-free banking principles in accordance with Islamic finance principles. These banks, which serve their customers by offering profit-loss sharing models and products that comply with Islamic finance rules, focus on social responsibility projects such as social justice and helping the poor. Participation banks' transparency regarding sharia compliance assures their customers that their transactions comply with Islamic finance rules. As a result, both types of banks operate in line with ethical principles, but their implementation approaches and areas of focus differ. These differences determine customers' preferences and banks' contributions to society and the environment.