Transcriptional profiling in Arabidopsis thaliana SLIM1 mutant exposed to boron toxicity
Bor toksisitesine maruz kalan Arabidopsis thaliana SLIM1 mutantında transkripsiyonel profilleme
- Tez No: 920825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bor (B) toksisitesinin bitkiler üzerindeki etkileri uzun süredir araştırılmakta, ancak bu süreçte sülfür metabolizması ve bor etkileşimi yeterince açıklığa kavuşturulamamıştır. Sülfür metabolizması, özellikle sistein, metiyonin ve glutatyon (GSH) gibi bileşiklerin üretiminde önemli rol oynar ve bitkilerin stres yanıtlarında kritik bir bileşen olarak görülmektedir. Bu çalışmada, bor toksisitesine yanıt olarak sülfür metabolizmasının etkileri ve bu süreçte SLIM1 transkripsiyon faktörünün rolü araştırılmıştır. SLIM1, sülfür alımı ve metabolizmasını düzenleyerek kükürt içeren amino asitlerin sentezini kontrol eden önemli bir transkripsiyon faktörüdür. Slim1 mutantlarında bu faktörün eksikliği, sülfür metabolizmasının işleyişinde bozulmalara yol açmaktadır. Çalışmada, bor toksisitesine maruz kalan slim1 mutant Arabidopsis thaliana bitkilerinde sülfür metabolizmasının etkileri incelenmiştir. Bitkilerde S alımı ve metabolizmasının işlevlerini moleküler düzeyde daha iyi anlamak için, bu süreçlerin B toksisitesinin etkileri altında incelenmesi gereklidir. Bu amaçla, bu çalışmada Arabidopsis thaliana'nın yabani tipi ve slim1 mutant bitkileri, 1 mM ve 2 mM B'ye maruz bırakılarak RNA-Seq analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, slim1 kontrol grubunda sülfür metabolizması ve taşınmasıyla ilişkili genlerde belirgin değişiklikler gözlenmiştir. Bor toksisitesi altında slim1 mutantlarında ribozom biyogenezi, RNA süreçleri ve bağlanma aktivitelerinde önemli bir artış tespit edilirken, tüm slim1 mutantlarında glukosinolat biyosentezi süreçlerinin baskılandığı belirlenmiştir. Ayrıca, ribozom biyogenezi ve RNA işleme süreçlerinin, antioksidan mekanizmalarla birlikte bor toksisitesine karşı savunma yanıtlarının düzenlenmesinde kritik roller oynadığı ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, Bu çalışma, B toksisitesine karşı dayanıklılık mekanizmalarının anlaşılmasına önemli katkılar sağlamakta ve B stres koşullarına dayanıklı bitki çeşitlerinin geliştirilmesi için SLIM1 ve ilişkili mekanizmaların hedeflenmesinin değerli ipuçları sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of B (B) toxicity on plants have been investigated for a long time, but the interaction between sulfur metabolism and B has not been sufficiently clarified in this process. Sulfur metabolism plays an important role, especially in the production of compounds such as cysteine, methionine and glutathione (GSH), and is considered a critical component in the stress response of plants. In this study, the effects of sulfur metabolism in response to B toxicity and the role of the SLIM1 transcription factor in this process were investigated. SLIM1 is an important transcription factor that controls the synthesis of sulfur-containing amino acids by regulating sulfur uptake and metabolism. The deficiency of this factor in slim1 mutants leads to disruptions in the functioning of sulfur metabolism. In this study, the effects of sulfur metabolism were investigated in slim1 mutant Arabidopsis thaliana plants exposed to B toxicity.To better understand the functions of sulfur (S) uptake and metabolism in plants at the molecular level, it is necessary to investigate these processes under the effects of B toxicity. For this purpose, in this study, wild-type and slim1 mutant plants of Arabidopsis thaliana exposed to 1 mM and 2 mM B and RNA-Seq analysis were performed. As a result of the analyses, significant changes were observed in genes related to sulfur metabolism and transport in the slim1 control group. While a significant increase in ribosome biogenesis, RNA processing and binding activities was detected in slim1 mutants under B toxicity, glucosinolate biosynthesis processes were suppressed in all slim1 mutants. In addition, it was revealed that ribosome biogenesis and RNA processing processes, together with antioxidant mechanisms, play critical roles in the regulation of defense responses against B toxicity.This study provides important contributions to the understanding of the mechanisms of resistance to B toxicity and reveals that targeting SLIM1 and related mechanisms provides valuable clues for the development of plant varieties resistant to B stress conditions.