Tek başına seyahat eden Müslüman kadınların gözünden seyahat deneyimi
Travel experience through the perspective of solo female Muslim travelers
  1. Tez No: 920907
  2. Yazar: AYŞE DELİORMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DÜŞMEZKALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma tek başına seyahat eden Müslüman kadınların seyahat deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Müslüman kadınların tek başına seyahat deneyim süreçleri toplumsal ve bireysel yansımalar düzeyinde, post-feminizim ve İslami feminizim bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Nitel yöntem ile tasarlanan araştırmada olgubilim deseni benimsenmiştir. Örneklem seçiminde ölçüt ve kartopu örneklemeden yararlanılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, toplam 19 tek başına seyahat eden Müslüman kadın ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde MAXQDA Analytics Pro 2024 programından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları Müslüman kadınların sosyal soyutlanma amacıyla tek başına seyahat ettiklerini, seyahat ederken de sosyo-kültürel ve sosyo-dini boyutta kısıtlarla karşılaştığını göstermiştir. Özellikle yurtdışı seyahatlerde sosyo-dini kısıtlar önyargı, kalıp yargı ve ötekileştirme bağlamında ortaya çıkmıştır. Karşılaşılan olumsuz sosyal tutumlar bağlamında Müslüman kadınların psikolojik risk kaygısı yaşadıkları da elde edilen sonuçlar arasındadır. Tek başına seyahat eden Müslüman kadınların gözünden seyahat deneyimlerini inceleyen çalışmaların olmaması araştırmanın değerini artırmaktadır. Araştırmanın gelecekte yapılacak çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the travel experiences of Muslim women traveling solo. Muslim women's solo travel experiences are evaluated at the level of social and individual reflections from the perspective of post-feminism and Islamic feminism. In the research designed with qualitative method, phenomenology design was adopted. Criterion sampling and snowball sampling were used in sample selection. In the study, in-depth interviews were conducted with a total of 19 solo female Muslim travels using a semi-structured interview technique. MAXQDA Analytics Pro 2024 program was used to analyse the data. The results of the research showed that Muslim women travel solo for the purpose of social isolation and face socio-cultural and socio-religious constraints while traveling. Especially in international travel, socio-religious constraints emerged in the context of prejudice, stereotyping and marginalization. It was also found that Muslim women experience psychological risk anxiety in the context of negative social attitudes. The lack of studies examining travel experiences through the eyes of solo female Muslim travelers increases the value of this research. It is thought that the research will be a guiding light for future studies.