Ultrasonik destekli ekstraksiyonun, fermentasyonun ve proniozomal enkapsülasyonun zeytin yaprağının biyoaktif özellikleri üzerine etkisi
Effect of ultrasound-assisted extraction, fermentation and proniosomal encapsulation on bioactive properties of olive leaf
  1. Tez No: 920996
  2. Yazar: CEREN İLĞAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KADİROĞLU KELEBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Zeytin hasadı ve zeytinyağı üretimi sırasında elde edilen zeytin yaprakları, yüksek fenolik içerikli ekstraktların geri kazanımı için önemli bir yan üründür. Bu tez çalışmasında, ultrasonik destekli ekstraksiyonun (UDE), Lactiplantibacillus plantarum (Lb. plantarum) suşları kullanılarak fermantasyonun ve nano-taşyıcı sistemler olan proniozomal enkapsülasyonun, zeytin yapraklarının biyoaktif özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Optimize edilen UDE koşulları, fermente olmayan Gemlik çeşidi zeytin yaprakları için %30 genlikte- %70 etanol konsantrasyonda ve 5 dakika ekstraksiyon süresi, Lb. plantarum ATCC 14917 ile fermente edilerek elde edilen eksrakt için %30 ultrasonik genlik- %30 etanol konsantrasyonu- 5 dakika ekstraksiyon süresi ve Lb. plantarum ATCC-BAA 793 ile fermente edilerek elde edilen ekstrakt için %45 ultrasonik genlik- %10 etanol konsantrasyonu- 10 dakika ekstraksiyon süresi olarak belirlenmiştir. 21 günlük fermantasyon işleminin sonunda, Lb. plantarum ATCC 14917 (hidroksitirozol; 126,89 mg/L) suşu, Lb. plantarum ATCC-BAA 793 (85,93 mg/L) suşundan daha yüksek oleuropeinolitik aktivite göstermiştir. Ayrıca, fermente olmayan zeytin yaprağı ekstraktında ve Lb. plantarum ATCC 14917 ile fermente edilen zeytin yaprağının sıvı kısmının ekstraktında yüksek antimikrobiyal aktivite ve plazmid DNA'da H2O2 kaynaklı DNA hasarına karşı koruyucu bir etki belirlenmiştir. Nano-taşıyıcı bir sistem olan proniozomlara yüklenen zeytin yaprağı ekstraktının antioksidan aktivitesinin korunduğu görülmüştür. Laktoz-bazlı proniozomal ekstrakt kademeli bir salım profili sergilemiş ve zeytin yaprağı ekstraktını asidik ortamda bozunmaya karşı korumuştur. Tüm formülasyonlar 200 µg/mL'ye kadar güvenli olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive leaves obtained during olive harvesting and olive oil production are an important by-product for the recovery of extracts with high phenolic content. In this thesis, the effects of ultrasonically assisted extraction (UDE), fermentation using Lactiplantibacillus plantarum strains and proniosomal encapsulation using nano-carrier systems on the bioactive properties of olive leaves were investigated. The optimum UDE conditions for non-fermented Gemlik variety olive leaves were 30% amplitude, 70% ethanol concentration and 5 min extraction time, in hydroxytyrosol-enriched extract for Lb. plantarum ATCC 14917 30% amplitude, 30% ethanol concentration and 5 min extraction time and for Lb. plantarum ATCC-BAA 793 45% amplitude, 10% ethanol concentration and 10 min extraction time. Following a 21-day fermentation period, the Lb. plantarum ATCC 14917 (hydroxytyrosol; 126.89 mg/L) strain exhibited superior oleuropeinolytic activity in olive leaf brine compared to the Lb. plantarum ATCC-BAA 793 (85.93 mg/L) strain. Furthermore, the unfermented olive leaf extract and the fermented olive leaf extract with Lb. plantarum ATCC 14917 demonstrated high antimicrobial activity and a protective effect against H₂O₂-induced DNA damage in plasmid DNA. It was observed that the antioxidant activity of olive leaf extract was preserved when loaded into proniosomes, a nano-carrier system. The proniosomal extract, based on lactose, exhibited a gradual release profile and demonstrated the ability to protect the olive leaf extract from degradation in an acidic environment. All formulations are considered safe up to 200 µg/mL.