Türkiye'de iş dünyasının engelli bireylere yönelik tutumları, istihdam politikaları ve uygulama analizi
Attitudes of the business life towards disabled individuals in Turkey, employment policies and application analysis
  1. Tez No: 921036
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Engelli bireyler istihdam ile ilgili; politika yetersizliği, eğitim eksikliği, ön yargı, ayrımcılık, olumsuz tutum, işsizlik oranının yüksek olması, düşük ücret ve vasıfsız iş gücü konularında sorunlar yaşamakta ve bu konulardan kaynaklı olarak istihdama korku ile yaklaşmaktadırlar. İstihdam, engelli bireyler için sadece gelir elde etme amacına hizmet etmez. Gelir kazanmanın yanında; ayrımcılıkla mücadele etme, dışa bağımlılığı azaltma, özgürlük, toplumsal bütünleşme ve güven kazanma amacına da hizmet eder. Engelli bireylerin istihdamda; ağır işlerde çalışmamak, daha fazla mola ve izin kullanmak, uzaktan ve esnek çalışmak, servis hizmeti, iş arkadaşlarının engelliler hakkında bilgilendirilmesi, fiziki koşulların iyileştirilmesi ve işe uyum eğitimi almak gibi beklentileri bulunmaktadır. Çalışmanın temel gayesi; Türkiye'de iş dünyasının engelli bireylere yönelik tutumları, istihdam politikaları ve uygulama analizini yaparak ülkemizde engelli bireylerin sosyal alanda ve istihdam alanında karşılaştıkları sorunları incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde engellilik kavramı ve tanımına odaklanılmış, İkinci bölümde engelli bireylere yönelik istihdam politikaları ve uygulama analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde engellilerin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve engellilere yönelik tutumlar incelenmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında genel bir değerlendirme yapılarak konuya ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People with disabilities have problems related to employment such as lack of policy, lack of education, prejudice, discrimination, negative attitudes, high unemployment rate, low wages, unskilled work, and they approach employment with fear due to these issues. Employment does not only serve the purpose of earning income for persons with disabilities. In addition to income; it also serves the purpose of combating discrimination, reducing external dependency, gaining freedom, social integration and confidence. In employment, people with disabilities have expectations such as not working in heavy jobs, taking more breaks and leave, working remotely and flexibly, shuttle service, informing coworkers about people with disabilities, improving physical conditions and receiving job adaptation training. The main purpose of the study is to analyze the attitudes, employment policies and practices of the business world towards disabled people in Turkey and to examine the problems faced by disabled people in the social and employment fields in our country. In the first part of the study, the concept and definition of disability is focused on, in the second part; employment policies and practice analysis for disabled individuals are analyzed. In the third part; the problems faced by disabled people in working life and attitudes towards disabled people are examined. In the conclusion and recommendations section, a general evaluation is made and solution suggestions are presented.