KWL stratejisi kullanımının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine, okuma kaygısına, okuma tutumuna etkisi
The effect of the use of KWL strategy on reading comprehension skills, reading anxiety, reading attitude of primary school fourth grade students
- Tez No: 921058
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KATRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmada, KWL (Know-Want to Know-Learned) stratejisi öğretiminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine, okuma kaygısına ve okuma tutumuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Kırıkkale ili merkezinde bulunan iki farklı ilkokulun dördüncü sınıfında öğrenim gören toplam 37 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgiler Formu, Okuduğunu Anlama Testi, Okuma Kaygısı Ölçeği ve Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarında ön test olarak uygulandıktan sonra deneysel işlem sürecine geçilmiştir. Uygulama sürecinde deney grubundaki öğrencilere Türkçe dersinde 10 hafta boyunca, haftada iki ders saati KWL stratejisi ile yapılandırılmış okuma etkinlikleri uygulanmıştır. Bu etkinlikler, öyküleyici ve bilgilendirici metinlerle yürütülmüş, öğrencilerin bireysel katılımını ve grup çalışmalarını içeren yöntem ve tekniklerle desteklenmiştir. Kontrol grubundaki Türkçe dersine herhangi bir müdahalede bulunulmamış, dersler Türkçe Dersi Öğretim Programı'na uygun şekilde sürdürülmüştür. Deneysel işlem süreci tamamlandıktan sonra veri toplama araçları son test olarak her iki gruba da tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde, öğrencilerin ön testten kaynaklanan puan farklarını kontrol etmek amacıyla Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öyküleyici ve bilgilendirici metinlere yönelik okuduğunu anlama becerisi, okuma kaygısı ve okuma tutumu bakımından deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öyküleyici metinlere yönelik okuduğunu anlama becerisi ile okuma tutumundaki anlamlı farklılığın geniş etki, bilgilendirici metinlere yönelik okuduğunu anlama becerisi ile okuma kaygısındaki anlamlı farklılığın ise orta etki düzeyinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of KWL (Know-Want to Know-Learned) strategy instruction on reading comprehension skills, reading anxiety and reading attitude of fourth grade primary school students. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The study group consisted of a total of 37 students studying in the fourth grade of two different primary schools in the center of Kırıkkale province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. Personal Information Form, Reading Comprehension Test, Reading Anxiety Scale and Attitude Towards Reading Scale were used as data collection tools. After the data collection tools were applied as pre-test in the experimental and control groups, the experimental process was started. During the implementation process, the students in the experimental group were exposed to structured reading activities with the KWL strategy for two class hours a week for 10 weeks in the Turkish lesson. These activities were carried out with narrative and informative texts and were supported by methods and techniques involving individual participation of students and group work. No intervention was made in the Turkish lesson in the control group, and the lessons were carried out in accordance with the Turkish Curriculum. After the experimental process was completed, the data collection tools were reapplied to both groups as a post-test. In the analysis of the data, Analysis of Covariance (ANCOVA) was used to control the differences in students' scores arising from the pre-test. As a result of the study, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of reading comprehension skills, reading anxiety and reading attitude towards narrative and informative texts. In addition, it was determined that the significant difference in reading comprehension skills and reading attitude towards narrative texts was at large effect level, and the significant difference in reading comprehension skills and reading anxiety towards informative texts was at medium effect level.