KWL (Bil-İste-Öğren) stratejisine dayalı etkinliklerin 6. sınıf öğrencilerinin bilgilendirici metinleri anlama becerilerine etkisi
The effect of activities based on KWL (Know-Want-Learn) strategy on 6th grade students' ability to understand informational texts
  1. Tez No: 877570
  2. Yazar: HAMZA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmayla KWL (Bil-İste-Öğren) stratejisine dayalı etkinliklerin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin bilgilendirici metinleri anlama becerilerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırma Siirt ili merkez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda uygulanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz döneminde, 6. sınıfta öğrenim gören 48 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel verileri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”, nitel verileri toplama aracı olarak da yine araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Deney grubuna yönelik KWL stratejisine göre etkinlikler düzenlenmiştir, kontrol grubunda ise öğretim programının öngördüğü kazanımlara göre etkinlikler uygulanmıştır. Başarı testlerinden elde edilen verilerin analizinde“Bağımlı ve Bağımsız t-Testleri”kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası gruplara uygulanan ön test ve son test sonuçlarından elde edilen veriler SPSS 26 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonunda KWL stratejisine dayalı etkinlikleri uygulayan deney grubunun ilk ve son test sonuçları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Deney grubu ile kontrol grubunun ilk test sonuçlar arasında anlamlı farklılık belirlenemezken uygulama sonunda deney grubu ile kontrol grubuna uygulanan son test sonuçlarının verileri arasında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonunda deney grubunun bilgi verici metinleri anlama düzeylerinin yüksek olduğu ve kontrol grubuna kıyasla daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. KWL stratejisi gözlem formlarına ve görüşme sonuçlarına göre öğrenciler bu stratejiyi anlamlı bulmuş ve öğrencilerin derslere ilgisi artmıştır. Bu araştırmada Türkçe dersinde okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için uygulanan KWL stratejisinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, activities based on the KWL (Know-Want-Learn) strategy enable the understanding of informative texts in the 6th grades of secondary school and the dispersion of the explosion. An exploratory sequential mixed methods design was used in this study. The research was conducted in a public secondary school located in the central district of Siirt province. The study group of this research consists of 48 students studying in the 6th grade in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the research,“Reading Comprehension Achievement Test”prepared by the researcher was used as a tool to collect quantitative data, and“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher was used as a tool to collect qualitative data. Quantitative data were analyzed with SPSS 26 program. Activities were organized according to the KWL strategy for the experimental group, and activities were implemented in the control group according to the outcomes predicted by the curriculum.“Dependent and Independent t-Tests”were used to analyze the data obtained from the achievement tests. Qualitative data were interpreted using the descriptive analysis method. The data obtained from the pre-test and post-test results applied to the groups before and after the application were analyzed with the SPSS 26 statistical program. At the end of the study, a significant difference was detected between the first and last test results of the experimental group, which applied activities based on the KWL (Know-Want-Learn) strategy. While no significant difference could be determined between the first test results of the experimental group and the control group, at the end of the application, it was determined that there was a significant difference between the data of the final test results applied to the experimental group and the control group. At the end of the research, it was concluded that the experimental group had a higher level of understanding of informative texts and was more successful than the control group. According to the KWL strategy observation forms and interview results, students found this strategy meaningful and students' interest in lessons increased. In this study, it was concluded that the KWL strategy applied to improve reading comprehension skills in Turkish lessons was effective.