Türkçe eğitiminde farklılaştırılmış öğretim tasarımının okuduğunu anlama ve yazma becerilerine etkisi
The Effect of differentiated instructional design on reading comprehension and writing skills in turkish education
  1. Tez No: 921273
  2. Yazar: GÖZDE BEZİRGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf Türkçe dersinde farklılaştırılmış öğretim tasarımının öğrencilerin okuduğunu anlama ve yazma becerilerine etkisinin incelenmesidir. Karma yöntem araştırmalarından açımlayıcı sıralı desene göre tasarlanan bu araştırmanın nicel boyutu ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, uygun örneklem metoduyla seçilmiş olup, araştırmacı- öğretmenin derse girdiği sınıf deney grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma Ankara il merkezinde 4. Sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan üç sınıf ile (ikisi deney grubu, biri kontrol grubu olmak üzere 76 öğrenci) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri,“Okuduğunu Anlamayı Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı”, Kaya'nın (2020) geliştirdiği“Hikâye Metni Değerlendirme Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı”, yarı yapılandırılmış öğretmen ve öğrenci görüşme formu, yansıtıcı değerlendirme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde, parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacı ile betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre deney ve kontrol gruplarının ön test ile son test puanları karşılaştırıldığında bütün grupların okuduğunu anlama ve yazma becerisi puanlarında son test lehine anlamlı artış olduğu görülmüştür. Ancak deney grupları ile kontrol grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama ve yazma becerisi son test puanlarının istatistikî olarak anlamlı farklılıkları değerlendirildiğinde deney grupları lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Bu durumda farklılaştırılmış öğretim programının 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve yazma becerisini geliştirmede Türkçe öğretim programı etkinliklerine göre daha etkili olduğu söylenebilir. Araştırmadan elde edilen nitel bulgulara göre farklılaştırılmış Türkçe öğretim yöntemlerinin duyuşsal becerilere ve üst düzey düşünme becerilerine katkı sağladığı, süreçte öğrenci etkin olduğu için derse katılımı artırdığı, bilgiyi hatırlamayı kolaylaştırdığı, üstbilişsel farkındalık becerini geliştirdiği söylenebilir. Farklılaştırılmış öğretimin öğrencileri bilişsel ve duyuşsal olarak; öğretmenleri ise mesleki anlamda geliştirdiği görülmüştür. Ancak süreçte çıkan olumsuzluklara karşı öğretmenlerin eğitim alması gerektiği, öğrencilerin de sistematik olarak bu yöntem ve tekniklerle öğrenim görmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of differentiated instruction design on students' reading comprehension and writing skills in the fourth-grade Turkish course in primary school. The quantitative dimension of this research, which was designed according to the explanatory sequential design of mixed method studies, was designed according to the pretest-posttest control group quasi-experimental design. A case study was used in the qualitative dimension of the research. The study group of the research was selected with the convenience sampling method, and the class where the researcher-teacher taught the class was determined as the experimental group. The research was conducted with three classes studying at the 4th grade level in the city center of Ankara (76 students, two of whom were experimental groups, and one was a control group). The data of the research,“The Reading Comprehension Evaluation Analytical Graded Scoring Key”, were collected with“The Story Text Evaluation Analytical Graded Scoring Key”developed by Kaya (2020), the semi-structured teacher and student interview form, and the reflective evaluation form. In the analysis of quantitative data, the Wilcoxon Signed Ranks Test, one of the non-parametric tests, was used. Descriptive analysis technique was used to determine the opinions of the students in the experimental group regarding the implementation. According to the quantitative findings obtained from the research, when the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups were compared, it was observed that there was a significant increase in the reading comprehension and writing skill scores of all groups in favor of the post-test. However, when the statistically significant differences between the reading comprehension and writing skill post-test scores of the experimental and control group students were evaluated, it was seen that there was a significant difference in favor of the experimental groups. In this case, it can be said that the differentiated teaching program is more effective than the Turkish language teaching program activities in developing the reading comprehension and writing skills of 4th grade students. According to the qualitative findings obtained from the research, it can be said that differentiated Turkish teaching methods contribute to affective skills and higher-order thinking skills, increase participation in the lesson since the student is active in the process, make it easier to remember information, and develop metacognitive awareness skills. It has been observed that differentiated teaching develops students cognitively and affectively, and teachers professionally. However, it can be said that teachers should receive training against the negativities that arise in the process, and students should be systematically educated with these methods and techniques.