Pamuk tohumundan gossypol ekstraksiyonu için yeni yöntemlerin geliştilmesi ve verim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Development of new methods for gossypol extraction from cotton seeds and investigation of their effects of yield
- Tez No: 921274
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT DEMETGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, farklı numuneler ve parametreler altında gossypol eldesi incelenmiştir. Lintersiz numunelerde daha fazla gossypol elde edilirken, sıcaklık arttıkça gossypol miktarının azaldığı tespit edilmiştir. Ekstraksiyon küspesinde gossypol bulunmaması, sıcaklık ve nemin gossypol üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Pamuk çiğidinin lint içermeyen numuneleri üzerinde gossypolün etkisini incelemek amacıyla lintersiz kırılmış çiğit kullanılmış ve önce aseton ile muamele edilip bekletildikten sonra asetik asit eklenerek işlem gerçekleştirilmiştir; yapılan tartım sonucunda 0,3171 g gossypol elde edilerek %0,3 verimle en yüksek sonuç elde edilmiştir. Gossypol, tarla ortamında bitkiyi koruyucu rol oynarken, yem ve yağ üretiminde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu etkileri en aza indirmek için çırçırlama sonrası düşük sıcaklıkta presleme uygulanarak gossypolün proteine bağlanmadan ayrıştırılması sağlanmalıdır. Böylece, hem yağın renginde bozulma engellenmiş olur hem de hayvan sağlığı üzerindeki olumsuz etkiler ortadan kaldırılarak pamuk küspesinin pazar değeri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, gossypol extraction was examined under different samples and parameters. It was determined that more gossypol was obtained from lint-free samples, while the amount of gossypol decreased as the temperature increased. The absence of gossypol in the extraction meal indicates that temperature and humidity significantly affect gossypol levels. To investigate the effect of gossypol on lint-free cottonseed samples, crushed lint-free cottonseed was used. The process involved pretreatment with acetone, followed by the addition of acetic acid. As a result, 0.3171 g of gossypol was obtained, achieving the highest yield of 0.3%. While gossypol plays a protective role for plants in the field, it has adverse effects on feed and oil production. To minimize these effects, low-temperature pressing after ginning should be applied to prevent gossypol from binding to proteins, allowing its separation without compromising oil and meal quality. This approach prevents discoloration of the oil and eliminates the negative impact of gossypol on animal health, thereby increasing the market value of cottonseed meal.