Ortaokullarda mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyinin okul müdürlerinin sürdürebilir liderlik davranışlarına göre incelenmesi
Examining the level of professional learning communities in secondary schools according to school principals' sustainable leadership behaviors
- Tez No: 921275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokullarda mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyi ile okul müdürlerinin sürdürülebilir liderlik davranışları arasındaki ilişkiyi öğretmen algılarına göre ortaya koymaktır. İlişkisel modelde tasarlanan bu araştırmada Ankara ilinde görev yapan 368 öğretmenden 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında araştırma verileri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Okullarda Sürdürülebilir Liderlik Ölçeği' ve 'Mesleki Öğrenme Topluluğu Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler, normallik varsayımından sonra parametrik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; okullarda sürdürülebilir liderlik ile mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyleri cinsiyete; görev yaptığı ilçelere, medeni durumlarına ve öğretmenlerin yaş gruplarına göre farklılık göstermemektedir. Okullarda sürdürülebilir liderliğinin derin öğrenme alt boyutu haricinde kalan genel ve alt boyutlarında öğrenim durumlarına göre herhangi bir farklılık çıkmamıştır. Derin öğrenme alt boyutunda; lisans mezunu öğretmenlerin derin öğrenme algıları lisansüstü mezunu öğretmenlerden daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca, mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyleri lisans ve lisansüstü eğitim almış öğretmenlere göre anlamlı bir şekilde değişmemektedir. Okullarda sürdürülebilir liderlik ile mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyleri eğitim fakültesi veya başka bir fakülte mezunu durumunda olan öğretmenlere göre anlamlı bir şekilde değişmemektedir. Okullarda sürdürülebilir liderlik ölçeğinin sadece stratejik dağıtım alt boyutu ile toplam hizmet süresi arasında negatif, anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki çıkmıştır. Öğretmenlerin, okullarda sürdürülebilir liderlik ile mesleki öğrenme topluluğu olma düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Okullarda sürdürülebilir liderlik algısının mesleki öğrenme topluluğu olma düzeylerini yordadığı görülmektedir. Özellikle, öğretmenlerin derin öğrenme algıları mesleki öğrenme topluluğu olma düzeylerini pozitif yönde yordamaktadır. Bu bağlamda araştırmanın Türkiye'de MÖT uygulamalarının gelişimine ve bu uygulamalara ilişkin bilgi temelinin zenginleştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the relationship between the level of being a professional learning community in secondary schools and the sustainable leadership behaviors of school principals according to teachers' perceptions. In this research which was designed in a relational model, research data was collected from 368 teachers working in Ankara in the 2022-2023 academic year. 'Sustainable Leadership in Schools Scale' and 'Professional Learning Community Scale' were used as data collection tools. The data were analyzed by parametric analysis method after assuming normality. According to the research results; the levels of being a professional learning community and sustainable leadership in schools do not differ according to gender; districts where they work, marital status and age groups of teachers. There were no differences in the general and sub-dimensions of sustainability leadership in schools, except for the deep learning sub-dimension, according to educational status. In the deep learning sub-dimension; The deep learning perceptions of undergraduate teachers were higher than graduate graduate teachers. Additionally, professional learning community attitudes do not vary between teachers with undergraduate and graduate education. The attitudes of sustainable leadership and professional learning community in schools do not vary according to teachers who are graduates of the faculty of education or another faculty. There was only a negative, significant and low level relationship between the strategic distribution sub-dimension of the sustainable leadership scale in schools and the total service time. There is a significant relationship between teachers' perceptions of sustainable leadership and professional learning community in schools. Perception of sustainable leadership in schools appears to predict professional learning community behavior. In this context, it is expected that the research will contribute to the development of MÖT applications in Turkiye and the enrichment of the knowledge base related to these applications.