Selenyum N-heterosiklik karben bileşikleri ve biyolojik özellikleri
Selenium N-heterocycic carbene compounds and their biological properties
- Tez No: 921623
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bakteri ve mayaların çoğu ilaca karşı direnç göstermesi, araştırmacıları daha etkili yeni ilaçlar bulmaya yöneltmiştir. Karbenler, organik kimyada çeşitli tepkimelerde, özellikle katılım ve yeniden düzenlenme süreçlerinde önemli rol oynar. Birçok heterosiklik karben kompleksinin antimikrobiyal, antioksidan ve antikanser ajan olarak önemli biyolojik aktivitelere sahip oldukları bulunmuştur. Selenyum, düşük konsantrasyonlarda insanlar için toksik olmayan temel mikro besindir. Selenyum içeren bileşikler, çeşitli fizyolojik işlevleri değiştirme kabiliyetleri nedeniyle ilaç araştırmalarında umut vadeden adaylardır. Selenyum- N-heterosiklik karben (NHC) bileşikleri antikanser, antimikrobiyal, antioksidan, antiinflamatuar, antiviral, antinörodejeneratif, antidepresan, antineoplastik aktiviteler sunarlar. Bu çalışmada farklı hacimli ve fonksiyonel bileşenler içeren alkil grupları 1-(2,2-dietoksietil) benzimidazole bağlanarak yeni karben bileşikleri (1a-h) sentezlendi. Bu öncül imidazolyum tuzlarının selenyum ile etkileştirilmesiyle Se-NHC bileşikleri (2a-h) sentezlendi. Öncül benzimidazolyum tuzlarının ve Se-NHC bileşiklerinin yapıları 1H NMR, 13C NMR ve mikroanaliz yöntemleri ile aydınlatıldı. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri C. albicans ve C. glabrata mayalarına, E. coli, S. aureus ve P. aeruginosa bakterilerine karşı incelendi ve MIC (μg / mL) değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The resistance of bacteria and yeasts to most drugs has led researchers to find new, more effective drugs. Carbenes play an important role in various reactions in organic chemistry, especially in addition and rearrangement processes. Many heterocyclic carbene complexes have been found to have important biological activities as antimicrobial, antioxidant and anticancer agents. Selenium is an essential micronutrient that is non-toxic to humans at low concentrations. Selenium-containing compounds are promising candidates in drug research due to their ability to alter various physiological functions. Selenium-N-heterocyclic carbene (NHC) compounds offer anticancer, antimicrobial, antioxidant, anti-inflammatory, antiviral, antineurodegenerative, antidepressant, antineoplastic activities. In this study, new carbene compounds (1a-h) were synthesized by coupling alkyl groups containing different bulky and functional components to 1-(2,2-diethoxyethyl) benzimidazole. Se-NHC compounds (2a-h) were synthesized by interacting these precursor benzimidazolium salts with selenium. The structures of the precursor imidazolium salts and Se-NHC compounds were elucidated by 1H NMR, 13C NMR and microanalysis methods. The antimicrobial activities of the synthesized compounds were investigated against C. albicans and C. glabrata yeasts, E. coli, S. aureus and P. aeruginosa bacteria and MIC (μg/ml) values were calculated.