Sosyal medya platformlarında çocuklara yönelik animasyonlarda tüketim kültürü idelolojisinin sunumu
Presentation of consumer culture ideology in animations for children on social media platforms
  1. Tez No: 947675
  2. Yazar: AYŞE PINAR ÇITAK KOYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLTEKİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
'Sosyal medya platformlarında çocuklara yönelik animasyonlarda tüketim kültürü ideolojisinin sunumu' adlı yüksek lisans tez çalışmasının konusu, sosyal medyada yayınlanan animasyonların tüketim kültürü ideolojisini çocuklara sunma biçimidir. Tükettikçe mutlu olma vaadinde bulunan tüketim kültürü ideolojisi doyurulması gereken bir haz olarak var olurken bir yandan da yeniden üretim ve tüketimin tekrar etmesi anlamına gelmektedir. Üretici toplumdan tüketici topluma geçişle kolektiflik yerini bireyselliğe bırakırken, aynı değişim üretim tüketim dengesi için de geçerli olmuştur. Üretici toplumdan tüketici topluma geçişin yansıması ise toplumun kolektif bilinç ve eylemlerden bireysel bilinç ve eylemlere kayması anlamına gelmektedir. Tüketimde ise bu değişim kendini tüketim kültürü ve popüler kültürün ortaya çıkmasıyla göstermektedir. Sanayi devrimiyle değişen koşulların piyasa ekonomisini de etkilemesi toplumsal yaşamı dönüştürmüş, toplumda yaşayan bireyler de bu dönüşümden nasibini almıştır. Bu dönüşüm tüketimin bir amaç olmaktan ziyade bir haz ve boş zaman etkinliği haline gelmesi ve toplumun yapı taşını oluşturan ailenin en küçük bireyine yani çocuğa kadar ulaşmasına evrilmiştir. Tüketim kültürü ise çocuğun hayal dünyasına ulaşmak için oyuncak, animasyon, giysi, şarkı gibi ürünleri tercih etmiştir. Uluslararası animasyonların ele alındığı bu çalışmada, tüketim kültürü ideolojisini sunan ana ve yan semboller tespit edilmiş, bu tespitlerden yola çıkılarak nitel içerik analizi doğrultusunda animasyonların çözümlemeleri yapılmıştır. Sahip olma ve mutlu olma duygusunu tatmin ettiren, çocuklara mutluluk verirken bir yandan da hayal dünyasını zenginleştiren animasyonlardan yola çıkılarak üretilen yan ürünler ise, tüketim kültürünün birer parçası yani metası haline gelmiştir. Bu meta çocuğun izlemekten keyif aldığı bir animasyon da, animasyonda yer alan bir kahramanın satılan peluş oyuncağı da olabilir. Çalışmada incelenen Rus Yapımı 'Maşa ile Koca Ayı' animasyonlarında bu tüketim kültürü ideolojisini mesajlar yoluyla ileten sembollere odaklanılmış ve bu sembollerin her biri tüketim kültürü ideolojisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Televizyonun ikinci plana düştüğü, değişen teknoloji ve internetin dünyanın dört bir yanında en uzak noktalara kadar ulaşmasıyla hayatımızda önemli bir yer edinen sosyal platformların yükselişi özelinde yayınların yapıldığı alan Youtube olarak seçilmiştir. Youtube içeriklerinde popülerliği elde etmiş ve milyonlarca izlenme sayısına ulaşan animasyonlar tüketim kültürü ideolojisi çerçevesinde incelenirken bir yandan da, animasyonlarda yer alan sembol, kod, müzik, diyalog, mekan, renkler ve sesler de animasyonda hikâyeyi tamamlayan unsurlar olarak ele alınmıştır. Animasyonların nitel içerik analizi ve rastgele seçildiği bu araştırmada temel amaç, sosyal medya platformlarındaki uluslararası animasyonlarda sunulan içeriklerin incelemesini yapmaktır. Bu inceleme kapsamında animasyon, animasyonun tarihsel geçmişi, çocuk, kültür, tüketim kültürü, tüketim modelleri, tüketim kültürü ideolojisinin temel dayanakları da araştırmada yer verilen unsurlardan olmuştur. Ele alınan animasyonlardaki tüketim kültürünü simgeleyen kodlar ele alınırken animasyonlarda nasıl bir bağ kurulduğu, hedef kitle olan çocuğa neyi düşündürmek istediği ve tüketim kültürü ideolojisinin sunumunda hangi temel nedenler dayanak olarak gösterilmiştir, bunlara da bu tez çalışmasında değinilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of the master's thesis titled 'Presentation of consumer culture ideology in animations for children on social media platforms' is the way animations published on social media present the ideology of consumer culture to children. The ideology of consumer culture, which promises happiness as you consume, exists as a pleasure that needs to be satisfied, while at the same time it means the repetition of reproduction and consumption. While collectivity gave way to individuality with the transition from a productive society to a consumer society, the same change was also valid for the balance of production and consumption. The reflection of the transition from a productive society to a consumer society means that society shifts from collective consciousness and actions to individual consciousness and actions. In consumption, this change manifests itself with the emergence of consumer culture and popular culture. The changing conditions with the industrial revolution also affected the market economy, which transformed social life, and individuals living in society also got their share of this transformation. This transformation evolved into consumption becoming a pleasure and leisure activity rather than a goal, and reaching even the youngest member of the family, the child, who is the building block of society. On the other hand, the consumer culture preferred products such as toys, animations, clothes, and songs to reach the child's imagination. In this study, where international animations are examined, the main and side symbols presenting the ideology of consumer culture were determined, and based on these findings, the animations were analyzed in line with qualitative content analysis. The side products produced based on animations that satisfy the feeling of possession and happiness, give happiness to children while enriching their imagination, have become a part of consumer culture, in other words, a commodity. This commodity can be an animation that the child enjoys watching, or a plush toy of a character featured in the animation. In the Russian-made 'Masha and the Bear' animations examined in the study, the focus was on the symbols that convey this consumer culture ideology through messages, and each of these symbols was analyzed within the framework of the consumer culture ideology. With the rise of social platforms that have gained an important place in our lives, where television has fallen into the background and the changing technology and the internet reaching the farthest points all around the world, YouTube has been chosen as the area where the broadcasts are made. While the animations that have gained popularity in YouTube content and reached millions of views are examined within the framework of the ideology of consumer culture, the symbols, codes, music, dialogues, places, colors and sounds in the animations are also considered as elements that complete the story in the animation. The main purpose of this research, in which animations are selected randomly and qualitatively, is to examine the content presented in international animations on social media platforms. Within the scope of this review, animation, historical background of animation, child, culture, consumer culture, consumption models, and the basic foundations of consumer culture ideology were also included in the research. While the codes symbolizing consumer culture in the animations were examined, how a connection was established in the animations, what it was intended to make the target audience, the child, think about, and which basic reasons were shown as a basis in the presentation of the consumer culture ideology, these were also mentioned in this thesis study.