Kamu sektöründe işçi sendikacılığı ve küreselleşmenin etkileri
The Employee unions in public sector in Turkey and the effects of globalization
  1. Tez No: 92165
  2. Yazar: DENİZ KAĞNICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
DOKTORA TEZ OZU TÜRKİYE'DE KAMU SEKTÖRÜNDE İŞÇİ SENDİKACILIĞI VE KÜRESELLEŞMENİN ETKİLERİ Deniz Kağnıcıoğlu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 1999 Danışman: Prof. Dr. Nüvit Gerek Türkiye'de Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte izlenmeye başlanan ve o dönemin ekonomik ve sosyal koşullarının bir bakıma zorunlu kıldığı devletçilik politikası, özellikle 1960'lardan itibaren devletin ekonomideki ağırlığını arttırmıştır. Devletin savunma, eğitim gibi klasik fonksiyonlarının dışında, ekonomik ve sosyal alanda düzenleyici, müdahaleci ve giderek girişimci bir rol kazanmasıyla birlikte, ülkemizde kamu sektöründe büyük bir işçi kitlesi oluşmuştur. 1970'li yılların sonlarına kadar devlet, sosyal devlet ilkesinin de etkisiyle işveren olarak özel sektöre örnek olmuş, ücret, çalışma koşullan ve sosyal haklar açısından çok iyi imkanlar sağlamıştır. Gerek izlenen ekonomik ve sosyal politikaya bağlı olarak, gerekse yüzbinlerce işçinin çalıştığı işletmelerde kontrolü sağlamak amacıyla devlet kamu sektöründe sendikacılığı desteklemiştir. Getirilen yasal düzenlemeler ve uygulamalar sonucu kamu sektöründe sendikacılık özel sektöre oranla çok daha erken ve hızlı gelişmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de kamu sektöründe devletin teşvik ve desteğiyle kurulan sendikaların ve toplu pazarlık düzeninin bu durumdan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Ayrıca, 1980'li yıllardan itibaren küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan yeni devlet, ekonomi ve sendikacıülık anlayışının kamu sektöründe kolaycılığa alışmış sendikaları ne şekilde etkileyeceği değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Statism policy, has been started to follow in the early years of Republic of Turkey due to severe economic and social conditions of that period and especially after the 1 960's, has increased the role of state in the economy. Beside conventional functions of the government like defence and education, state's functions as a regulator, interferer and increasingly entrepreneur in the economic and social areas, have created a great amount of workers. Till the end of the 1970's, state by the effect of the social state principle, has been a good example as an employer and has provided good working conditions, wages and social benefits. ^Either due to followed economic and social policy, or for controlling the management in large business areas, state has supported unionism. By the regulations and applications, unionism has developed fast in the early stages in the public sector with respect to private sector. In this study, the unions founded in the public sector in Turkey by the encouragement and support of the state and how the unions are efffected the collective bargaining process have been examined. Besides, how the new meanings of state, economy and unionism arised together with the globalization process since the 1980's, has been effecting the unions has been tried to evaluate.