Epoksi tabanlı mikro ve nano boyutlu gümüş katkılı kompozitlerin iyonize radyasyonu zırhlama performanslarının belirlenmesi
Determination of the radiation shielding performance of epoxy-based micro and nano-sized silver-containing composites against ionizing radiation
- Tez No: 921752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ, DOÇ. DR. ÖNDER EYECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, iyonize radyasyonun zırhlamasında kurşuna alternatif epoksi tabanlı kompozit malzemelerin performanslarını içermektedir. Geleneksel kurşun bazlı zırhlama malzemelerinin çevresel ve sağlık riskleri nedeniyle, çevre dostu ve kurşunsuz alternatiflere olan ihtiyaç artmıştır. Bu bağlamda çalışma, epoksi matris ile birlikte mikro ve nano boyuttaki gümüş (Ag) parçacıklardan elde edilecek kompozitlerin radyasyon zırhlamasına yapacağı sinerjik etkilerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Tez kapsamında 14 farklı kompozit malzeme üretilmiş ve bunlar 81 keV ile 356 keV enerjilere sahip fotonlara maruz bırakılmıştır. Elde edilen sonuçlar analiz edilmiş, bu kompozitler için doğrusal zayıflama katsayısı (µ), yarı değer kalınlığı (HVL) ve ortalama serbest yol uzunluğu (λ) parametreleri belirlenmiştir. Mikro ve nano boyutlu Ag katkıların bir arada kullanılması, radyasyon zırhlama performansında en yüksek etkinliği sağladığı görülmüştür. Bu çalışma, mikro ve nano katkılı epoksi kompozitlerin maliyet-etkin xiii çevre dostu zırhlama malzemeleri geliştirilmesinde önemli bir potansiyel olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the performance of epoxy-based composite materials as an alternative to lead in radiation shielding. Due to the environmental and health risks associated with traditional lead-based shielding materials, there has been an increased demand for eco-friendly and lead-free alternatives. In this context, the study aims to determine the synergistic effects of composites made with epoxy matrix and micro- and nano-sized silver (Ag) particles on radiation shielding. Fourteen different composite materials were produced within the scope of the thesis, and they were exposed to photons with energies of 81 keV and 356 keV." The results obtained were analyzed, ant the linear attenuation coefficient (µ), half value thickness (HVL), and mean free path length (λ) parameters were determined for these composites. It was observed that the combined use of micro and nano sized Ag fillers provided the highest radiation shielding performance. This study demonstrates that epoxy composites with micro and nano fillers have significant potential in the development of cost-effective, environmentally friendly shielding materials.