Üniversite öğrencilerinde algılanan anne baba tutumları, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
The relationship between perceived parental attitudes, self-esteem and psychological resilience among university students
  1. Tez No: 921754
  2. Yazar: CANER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESRA TAŞ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencileri tarafından algılanan anne baba tutumları, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu ilişkinin öğrencilerin cinsiyetlerine, yaşlarına, kardeş sayılarına, ailenin gelir düzeyine, anne eğitim düzeyine ve baba eğitim düzeyine göre nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama ve nedensel-karşılaştırmalı modeller kullanılmıştır. Hedeflenen verilerin toplanması amacıyla 2023-2024 eğitim öğretim yılında çeşitli üniversitelerde eğitim gören 501 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Bu öğrencilerin 330'u kadın ve 171'i erkektir. Verilerin toplanması amacıyla Ana-Baba Tutum Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve demografik bilgilere ulaşmak için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, algılanan anne-baba tutumları, benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki olduğunu göstermektedir. Demokratik anne-baba tutumlarının benlik saygısını ve psikolojik sağlamlığı yordadığı ama koruyucu/istekçi ve otoriter tutumların benlik saygısı ve psikolojik sağlamlık üzerindeki olumsuz etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca psikolojik sağlamlık ile benlik saygısı arasında olumlu ilişki olduğu bulunmuştur. Ailenin gelir durumunun yüksek olması demokratik anne-baba tutumları ve psikolojik sağlamlık ile ilişkili ve ailede ilk çocuk olmak algılanan demokratik anne-baba tutumları ile ilişkili olarak bulunmuştur. Erkeklerin psikolojik sağlamlığı da kadınlardan daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between perceived parental attitudes, self-esteem, and psychological resilience among university students. It also explored how these relationships differ based on the students' gender, age, birth order, family income level, and the educational levels of their parents. The study employed quantitative research methods, including correlational surveys and causal-comparative models. For data collection purposes, 501 students from various universities were included in the research during the 2023-2024 academic year, comprising 330 females and 171 males. The Parental Attitude Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Psychological Resilience Scale, and a demographic information form developed by the researcher were utilized for data collection. Descriptive statistics, independent group t-tests, ANOVA, correlation, and regression analyses were used to analyze the data. The findings indicate a statistically significant and positive relationship between perceived parental attitudes, self-esteem, and psychological resilience. It was found that democratic parenting styles predict higher levels of self-esteem and psychological resilience, whereas protective/indulgent and authoritarian attitudes negatively impact these traits. Additionally, a positive relationship was observed between psychological resilience and self-esteem. Families with higher income levels were linked to democratic parenting styles and greater psychological resilience, while being the first-born child was associated with perceived democratic parenting attitudes. Furthermore, males exhibited higher psychological resilience than females.