Öğretmenlerin ve öğrencilerin gözünden Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulu
From the eyes of teachers and students Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School
- Tez No: 921782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ YAZIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Özel eğitim gereksinimli öğrenciler ülkemizde mevcut örgün eğitim kurumlarından olan özel eğitim okullarında eğitim görmektedir. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler de örgün eğitim kurumlarında 12 yıl zorunlu eğitim görmektedir. Kani Karaca görme engelliler İmam Hatip ortaokulu özel eğitime gereksinim duyan öğrencilere imam hatip müfredatının uygulandığı ilk proje okuludur. Bu nedenle, bu çalışmanın konusu Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulunda eğitim görmekte olan görme engelli öğrenciler ve öğretmenler olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, özel eğitime gereksinim duyan öğrencileri diğer imam hatip ortaokullarında uygulanan müfredat ve ders materyallerinin uygulanmasının eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi konusunda öğretmenlerin ve öğrencilerin tecrübelerine yer verilmiştir. Çalışmanın cevap aradığı temel problem“Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulunun müfredat, ders materyalleri ve öğretmen yeterlilikleri öğrencilerinin özelliklerine uygun mudur?”sorusudur. Bu çalışma Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulundaki öğrencilerin örgün eğitimde karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmak ve çözüm önerileri amacıyla oluşturulmuştur. Çalışmamızda Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri ile yapılan yüz yüze mülakatlar aracılığı ile diğer İmam Hatip ortaokullarında uygulanan müfredat ve ders kitapları, masa, tahta vb. ders materyallerinin onların eğitim öğretimine uygun olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitel desende durum araştırması yaklaşımıyla yürütülen bu çalışma Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulunda bulunan öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak hazırlanmıştır. Oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile öğretmenler ve öğrencilerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde, engelli bireylerin özel eğitimde materyal sıkıntısı yaşadıkları, görme engelli bireylere uygun eğitim binalarının bulunmadığı, ortaokul sonrasında eğitimlerinin devamlılığı noktasında görme engelli öğrencilere yönelik lise düzeyinde imam hatip eğitimi veren kurumun olmadığı, merkezi sınavların yapılması sırasında görme engelli öğrencilere yönelik özel bir uygulamaya yer verilmediği ve bu nedenle merkezi sınavlarda görme engelli öğrencilerin başarı düzeylerinin olumsuz yönde etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Students with special education needs are educated in special education schools, which are among the formal education institutions available in our country. Individuals in need of special education also receive 12 years of compulsory education in formal education institutions. Kani Karaca Imam Hatip Secondary School for the visually impaired is the first project school where the Imam Hatip curriculum is applied to students in need of special education. For this reason, the subject of this study was chosen as visually impaired students and teachers studying at Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School. In this study, the experiences of teachers and students about the healthy implementation of the curriculum and course materials applied in other Imam Hatip secondary schools for students in need of special education are included. The main problem that the study seeks to answer is“Are the curriculum, course materials and teacher qualifications of Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School suitable for the characteristics of its students?”is the question. This study was created to reveal the problems encountered by students at Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School in formal education and to suggest solutions. In our study, it was tried to determine whether the curriculum and course books, desks, boards, etc. course materials applied in other Imam Hatip secondary schools were suitable for their education and training through face-to-face interviews with students and teachers of Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School. This study, which was conducted with a qualitative pattern and a situational research approach, was prepared based on the opinions of teachers and students at Kani Karaca Visually Impaired Imam Hatip Secondary School. Face-to-face interviews were conducted with teachers and students using the semi-structured interview questions. As a result of the study; it was determined that disabled individuals experience material shortages in special education, there are no educational buildings suitable for visually impaired individuals, there is no institution that provides imam hatip education at the high school level for visually impaired students in terms of continuing their education after secondary school, there is no special application for visually impaired students during the central exams, and therefore the success levels of visually impaired students in central exams are negatively affected.