Iraklı bir grup hastada HAD-1 ve HBD-1 genlerindeki genetik polimorfizm ile Hepatit C enfeksiyonunun ilerlemesi ve şiddeti arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of correlation between genetic polymorphism in HAD-1 and HBD-1 genes with progression and severity of Hepatitis C infection in a group of Iraqi patients
- Tez No: 921792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Hepatit C virüsü (HCV), tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Şimdiye kadar sekiz viral genotip ve 67'den fazla HCV alt tipi tanımlanmıştır. HCV ile enfekte olan hastaların %15'inde akut hepatit, %80'inde ise kronik enfeksiyon gelişmektedir. Dünya çapında tahminen 71 milyon kişi HCV ile kronik olarak enfekte olmuştur. Kronik olarak enfekte olan hastaların %20'sinde 25 yıl içinde siroz gelişmekte ve sirotik hastaların %25'inde ise hepatoselüler karsinom görülmektedir. Hastaların
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is a single-stranded RNA virus. Eight viral genotypes and more than 67 HCV subtypes have been identified to date. Acute hepatitis develops in 15% of patients infected with HCV, and chronic infection in 80%. An estimated 71 million people worldwide are chronically infected with HCV. Cirrhosis develops in 20% of chronically infected patients within 25 years, and hepatocellular carcinoma develops in 25% of cirrhotic patients. Acute HCV infection, which is symptomatic, develops in