Hermityen benzeri ve çarpım benzeri Semi-Riemannmanifoldların lightlike hiperyüzeyleri
Lightlike hypersurfaces of hermite-like and product-likeSemi-Riemannian manifolds
- Tez No: 922011
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLBAHAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı hemen hemen çarpım benzeri semi-Riemannian manifoldlar ile Hermityen benzeri manifoldların lightlike hiperyüzeylerini incelemektir. Bu doğrultuda, hemen hemen çarpım benzeri semi-Riemannian manifoldların ve Hermityen benzeri manifoldların ekran semi-invaryant, ekran invaryant, radikal invaryant ve radikal anti-invaryant lightlike hiperyüzeyleri tanımlandı. Bu lightlike hiperyüzeylerin bazı örnekleri ifade edildi. Bir lokal çarpım benzeri istatistiksel manifoldun bir ekran yarı-invaryant lightlike hiperyüzeyinin çeşitli karakteristik özellikleri elde edildi. Bir lokal çarpım benzeri istatistiksel manifoldun Riemann eğrilik tensör alanlarının invaryant özellikleri incelendi. Bir lokal çarpım benzeri istatistiksel manifoldun bir ekran invaryant lightlike hiperyüzeyi üzerinde concurrent vektör alanlar araştırıldı ve bazı sonuçlar ifade edildi. Bir Kaehler benzeri istatistiksel manifoldun bir ekran yarı-invaryant lightlike hiperyüzeyi analiz edildi ve çeşitli karakteristik özellikleri ifade edildi. Son olarak, bir Kaehler benzeri istatistiksel manifoldun bir ekran invaryant lightlike hiperyüzeyi üzerinde concurrent vektör alanlar incelendi ve bazı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The main porpuse of this thesis investigates lightlike hypersurfaces of almost product-like semi-Riemannian manifolds with Hermitian-like manifolds. In this direction, we introduce screen semi invariant, screen invariant, radical invariant and radical anti-invariant lightlike hypersurfaces of almost product-like semi-Riemannian manifolds and Hermitian-like manifolds. We give some examples of these lightlike hypersurfaces. Different characterizations related to a screen invariant lightlike hypersurfaces of a locally product-like statistical manifold are obtained. Some invariant relations admitting Riemannian curvature tensor fields of a locally product-like statistical manifold are examinated. Concurrent vector fields are researched and some conclutions are expressed for a screen invariant lightlike hypersurfaces of a locally product-like statistical manifold. A screen semi invariant lightlike hypersurface of a Keahlerlike statistical manifold is analyzed and various characterizations are presented. Finally, concurrent vector fields on a screen invariant lightlike hypersurface of a Keahler-like statistical manifold are examined and some results are obtained.