Kronik migrenli hastalarda lokal analjezik ile periferik sinir blokajının migren dizabilite değerlendirme ölçeği (MIDAS) üzerine etkisi
The effect of peripheral nerve block with local analgesic on the migraine disability assessment scale (MIDAS) in patients with chronic migraine
  1. Tez No: 922133
  2. Yazar: HAKAN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ZEYTİN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Migren tekrarlayan ataklarla ortaya çıkan, pek çok ilaç tedavisine rağmen hastada tam yanıt alınamayan, sağlık sisteminin yükünü artıran bir hastalıktır. Son yıllarda sinir blokajları ile migren tedavisi popülerlik kazanmaya başlamıştır ve pek çok çalışmada olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma da sinir blokajının kronik migren tedavisindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniği'ne 1 Ocak 2022-1 Eylül 2022 tarihleri arasında başvuran 23'ü profilaksi tedavisi alan , 31'i profilaksi tedavisi almayan toplam 54 kronik migren hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara 1.5 ml %2'lik lidokain ile Büyük Oksipital Sinir, Supraorbital Sinir ve Supratroklear Sinir blokajı uygulandı. Profilaksi alan ve almayanlar olarak gruplandırılan hastaların ağrılı gün sayısı, ağrı şiddeti (VAS), Migren Dizabilite Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) skoru ve kullanılan analjezik miktarının zamana göre değişimi incelendi. İnceleme zamanları; tedavi öncesi ile tedavi sonrası birinci ve üçüncü ay olarak belirlendi. Bulgular: Profilaksi alan ve almayan gruplar arasında; ağrılı gün sayısı, VAS skoru, MIDAS skoru ve analjezik kullanımı açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş. Bununla beraber grupların kendi içinde zamana bağlı bu parametrelerdeki değişimler anlamlı bulunmuştur. Profilaksi almayan grupta VAS skorunun tedavi öncesi değeri ile tedavi sonrası 1. ayda ve 3.
Özet (Çeviri)
Objective: Migraine is a recurrent condition characterized by repeated attacks, often unresponsive to various pharmaceutical treatments, thereby increasing the burden on the healthcare system. In recent years, nerve blocks have gained popularity in the treatment of migraines, with numerous studies reporting positive outcomes. This study aims to evaluate the efficacy of nerve blocks in the treatment of chronic migraines. Materials and Methods: A total of 54 chronic migraine patients, including 23 receiving prophylactic treatment and 31 not receiving prophylactic treatment, who visited the Headache Clinic at Afyon Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2022, and September 1, 2022, were included in the study. Patients underwent Greater Occipital Nerve (GON), Supraorbital Nerve (SON) and Supratrochlear Nerve (STN) blocks with 1.5 ml of 2% lidocaine. The patients were grouped based on whether they received prophylactic treatment or not, and the changes in the number of painful days, pain intensity (VAS), Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) score, and the amount of analgesic used over time were examined. The evaluation times were set as pre-treatment, and the first and third months post-treatment. Results: No significant differences were found between the groups receiving prophylaxis and those not receiving prophylaxis in terms of the number of painful days, VAS score, MIDAS score, and analgesic usage. However, the time-dependent changes in these parameters within each group were found to be significant.