Çocukların, primer bakıcıların ve hemşirelerin postoperatif dönemde ağrı değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative pain assessments of children, primary caregivers and nurses
- Tez No: 922267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocukların ağrısının uygun şekilde yönetilmesi için doğru ağrı değerlendirmesi önemlidir. Bu araştırmada, çocukların, primer bakıcıların (annelerin) ve hemşirelerin postoperatif dönemde ağrı değerlendirmelerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu tanımlayıcı araştırma Trabzon'da bir üniversite hastanesinin çocuk ve günübirlik cerrahisi kliniklerinde gerçekleştirildi. Şubat 2023 ve Haziran 2024 tarihlerinde bu kliniklerine günübirlik cerrahi için gelen çocuklar araştırmanın evrenini oluşturdu ve belirtilen tarihlerde günübirlik cerrahi geçiren ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 139 çocuk, çocukların anneleri ve hemşireleri çalışmanın evrenini oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve "Wong-Baker Ağrı Değerlendirme Ölçeği'' ile toplandı. Ameliyata gitmeden 15 dakika önce, ameliyattan sonra 15. dakikada, birinci, ikinci, üçüncü ve altıncı saatlerde çocuk, anne ve hemşireler var olan ağrıyı Wong-Baker Ağrı Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirdi. Veriler Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (v24) kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı verilerde standart sapma, aritmetik ortalama, frekans ve yüzde kullanıldı. Sürekli veriler normal dağılım göstermediğinden üçlü grupların grup içi ve grup arası karşılaştırılmasında Fredman testi kullanıldı. Fredman testinde farkın hangi gruptan kaynaklandığı Dunn testi ile analiz edildi. Sonuçlar %95 güven aralığında ve istatistiksel anlamlılık seviyesi p0.05). Annelerin postoperatif ağrı puanları çocukların ağrı puanlarıyla benzerdi ve hemşirelerin ağrı puanlarından daha yüksekti. Sonuç olarak hemşireler postoperatif dönemde çocukların gerçek ağrısını tam olarak tahmin etmede annelerin değerlendirmelerini dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
Accurate pain assessment is important for proper management of children's pain. This study aimed to compare the pain assessments of children, primary caregivers (mothers) and nurses in the postoperative period. This descriptive research was conducted in the pediatric and outpatient surgery clinics of a university hospital in Trabzon. Children who came to these clinics for outpatient surgery between February 2023 and June 2024 constituted the population of the study. A total of 139 children who underwent outpatient surgery on the specified dates and met the inclusion criteria for the study, as well as the children's mothers and nurses, constituted the population of the study. Data were collected with the“Introductory Information Form”and the“Wong-Baker Pain Scale”. The child, mother and nurses evaluated the existing pain with the Wong-Baker Pain Scale 15 minutes before the surgery, at the 15th minute after the surgery, and at the first, second, third and sixth hours. Data were analyzed using Social Sciences Statistical Package Program (v24). Standard deviation, arithmetic mean, frequency and percentage were used in descriptive data. Since continuous data did not show a normal distribution, the Fredman test was used to compare the three groups within and between groups. In the Fredman test, which group caused the difference was analyzed with the Dunn test.The results were within the 95% confidence interval and the statistical significance level was p0.05). Mothers' postoperative pain scores were similar to children's pain scores and were higher than nurses' pain scores. As a result, nurses should take mothers' evaluations into account in accurately estimating the actual pain of children in the postoperative period.