Yönetim kurullarında kadın üye sayısının şirket performansına etkisi
The impact of the number of female members on corporate performance in board of directors
- Tez No: 922287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, kadınların yönetim kurullarındaki temsiliyetinin Türkiye'deki halka açık şirketlerin performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, cinsiyet çeşitliliğinin yalnızca toplumsal cinsiyet eşitliği açısından değil, aynı zamanda şirketlerin finansal performansına, kurumsal yönetim kalitesine ve uzun vadeli stratejik hedeflerine olan katkılarını da ele almayı amaçlamaktadır. Tezde, kadın yönetim kurulu üyelerinin şirket performansına olan etkileri, finansal göstergeler ve uzun vadeli büyüme oranları üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, bağımsız kadın üyelerin şirket karar alma süreçlerine sunduğu katkılar da detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Literatür taramaları, kadınların liderlik rollerindeki temsiliyetinin yalnızca finansal sonuçlara değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine, çalışan memnuniyetine ve kurumsal itibara olumlu katkılar sunduğunu göstermektedir. Araştırmada, kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanmasında kadın üyelerin rolü vurgulanmış; çeşitliliğin şirketlerin yenilikçi çözümler geliştirmesi ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması açısından önemine dikkat çekilmiştir. Elde edilen bulgular, kadın yönetim kurulu üyelerinin, şirketlerin finansal performansını üzerinde görünür anlamda bir farklılık yaratmadığı, ancak bu etkinin bağlama, sektöre ve kurumsal yapıya göre farklılık gösterebileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, kadın yönetim kurulu üyelerinin şirketlerdeki temsiliyetinin artırılması için, hem kurumsal politikaların hem de yasal düzenlemelerin daha etkin uygulanması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışma, hem akademik literatüre hem de iş dünyasına önemli katkılar sunmakta ve kadın liderlerin organizasyonel performans üzerindeki kritik rolünü öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of female representation on corporate boards on the performance of publicly traded companies in Turkey. The study aims to address gender diversity not only from the perspective of gender equality but also in terms of its contributions to financial performance, corporate governance quality, and the achievement of long-term strategic goals. The thesis evaluates the effects of female board members on corporate performance through financial indicators and long-term growth rates. Additionally, the contributions of independent female members to corporate decision-making processes are analyzed in detail. Literature reviews indicate that the representation of women in leadership roles positively impacts not only financial outcomes but also corporate social responsibility projects, employee satisfaction, and organizational reputation. The research emphasizes the role of female members in implementing corporate governance principles and highlights the importance of diversity in fostering innovative solutions and achieving sustainability goals. The findings suggest that while female board members do not create a significant visible difference in financial performance, their impact may vary depending on the context, sector, and organizational structure. In conclusion, the study underlines the need for more effective implementation of corporate policies and legal regulations to increase the representation of women on corporate boards. The research offers valuable contributions to both academic literature and business practices, emphasizing the critical role of female leaders in enhancing organizational performance.