Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılması planlanan hızlı tren hatları için istasyon yerlerinin belirlenmesi
Determination of station locations for high speed train lines planned to be built in the Northeastern Anatolia region
- Tez No: 922320
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÖKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ulaştırma alanındaki yeniliklerden biri olan ve gittikçe daha da gelişen hızlı trenlere hem dünyada hem de ülkemizde son zamanlarda ciddi bir yatırım yapılmaktadır. Hızlı trenlerin güvenlik, erişilebilirlik ve hız gibi parametrelerde diğer ulaştırma sistemlerine göre avantajları bulunmaktadır. Aynı zamanda küresel ısınmanın tehlikeli boyutlara geldiği dünyamızda çevreci özelliği sayesinde daha fazla tercih edilmektedir. Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde önümüzdeki 30 sene içerisinde önemli hızlı tren projelerinin yapılması planlanmaktadır. 2030 2035 yılları arasında Erzincan-Erzurum, Erzurum-Kars ve Kars-Dilucu bölgeleri arasında yapılacak olan bu hızlı tren hatları için en uygun istasyon yerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the innovations in the transportation sector, high-speed trains, has received significant investment both globally and in Turkey in recent years. High-speed trains have advantages over other transportation systems in terms of safety, accessibility, and speed. Additionally, due to their environmentally friendly nature, they are increasingly preferred as global warming reaches dangerous levels. Important high-speed train projects are planned to be developed in the Northeast Anatolia Region over the next 30 years. Between 2030 and 2035, high-speed train lines will be constructed between Erzincan-Erzurum, Erzurum-Kars, and Kars Dilucu regions, and the aim is to determine the most suitable station locations for these lines.