Aristoteles'te ilke ve bilgi
The first principles and knowledge in Aristotle
- Tez No: 922326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAT BURAK ŞAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Aristoteles epistêmêyi gerekçelendirme ile bilgi iddiasını ortaya koymaya, bu bilgiyi mümkün kılan hem gerekli hem de yeterli koşullarla bilginin açıklamasını vermeye çalışmaktadır. Bu nedenle o öncelikle tanımlama ve tanıtlamanın tam olarak nasıl olacağına dair bir araştırmaya girmektedir. Aristoteles tanım ve tanıtlama ayrımını yaparken öncelikle tanımın neliğe özgü oluşuna ve neliğin de tümel oluşuna bir gönderimde bulunmaktadır. Aristoteles tanıtlamanın, tanımlamanın ve aksiyomların orta terimi de içine alan ilişkiselliği ile bilgiyi kesin olarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Bilmenin öncelikle tanıtlama ile olan ilişkisinde cinse, orta terim ve kendi başınalığa odaklanmakta ve bilginin kesinliği için ilkelerin nasıl bilinebileceği araştırmaktadır. Aristoteles ilk öncüllerin doğruluğu apaçık bulunan, tanıtlanma zorunluluğu bulunmayan ve kendiliğinden apaçık olduğu için kendinden sonraki önermelerin öncelikli öncülü olarak temel olduğundan söz etmektedir. Bu çalışmanın amacı temelde ilke fikri üzerinden Aristoteles'in bilgiyi nasıl elde ettiğidir. Tez ilk öncüllerin cins (genos) ve orta terim ile ilişkisine odaklamakta bu bağlamda tanıtlamanın ve tanımlamanın Aristoteles için tam olarak neyi ifade ettiğini ve bu unsurların bilmeyle ve nous ile bağını ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aristotle tries to present both necessary and sufficient conditions that make epistêmê possible in order to justify it. Therefore, he first enters into a research on how exactly definition and demonstration will be. While making the distinction between definition and demonstration, Aristotle primarily refers to the definition being specific to what it is and he also refers to the universality of what it is. Aristotle aims to definitely reveal knowledge with the relationality of demonstration, definition and axioms, including the middle term. In the relationship of knowledge with demonstration, he primarily focuses on genus, middle term and kath'auto and investigates how principles can be known for the certainty of knowledge. Aristotle mentions that the truth of the first premises is obvious and is self-evident, does not require proof so that they are the primary premises of the propositions that follow them. The aim of this study is to explore how Aristotle obtained knowledge through the concept of the first principle. Thus the thesis focuses on the relationship between the first premises, first principles, the genus and the middle term. In this context, it tries to reveal what demonstration and definition mean for Aristotle through the connection between knowing and nous.