Danıştay kararlarında hükümet tasarrufları bağlamında yüksek yönetim işlemleri
Acts of high administration in the context of acts of government in the decisions of the Council of State
  1. Tez No: 922383
  2. Yazar: MEHMET FATİH METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ATIL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Yargı organının kanun hükmüne dayanmaksızın idarenin birtakım işlemlerini incelemekten imtina etmesi şeklinde tarif edilerek yargı kısıntısı kavramına örnek oluşturan hükümet tasarrufları kuramına, hakimlerce günbegün daha az başvurulduğu görülmektedir. İşte bu çalışma, hükümet tasarrufları kuramının tarihsel gelişimini ortaya koymak ve mevcut halini irdelemek için yapılmıştır. Bu noktada, hükümet tasarrufları kuramının anakronik bir kavram olup olmadığı sorgulanmıştır. Bu çalışma ayrıca, hükümet tasarruflarıyla ilişkilendirilen ve hükümet fonksiyonu idari fonksiyonu arasında konumlandırılabilecek olan yüksek yönetim işlemlerini tespit etmek için yapılmıştır. Bunun için ise, öncelikle idarenin yargı yolu ile denetime tabi olan işlemleri izah edilmiştir. Daha sonra ise, karşılaştırmalı hukuktan örnekler verilerek takdir yetkisinin denetiminin sınırını oluşturan hukukilik denetimine dair genel yaklaşım ortaya konulmuştur. Neticeten idarenin takdir yetkisinin yargı yolu ile denetiminde karşılaştırmalı hukukta benzeşim olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma son olarak, Türk hukukunda Şurayı Devletin kuruluşundan şu anki döneme dek geçen süre içinde, Danıştay'ın fonksiyonel yapısı ile hukukilik denetiminde gözlemlenen değişikliği ortaya koymak için yapılmıştır. Bu noktada ise, Türk hukukunda Anayasa Mahkemesi'nin kurulmasının, kanunların yorumu meselesinde idari yargı hakimine otonom yetki sağlamasa yönüyle, idarenin takdir yetkisinin denetiminde etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the theory of acts of government, which constitutes an example of the concept of judicial restraint by defining it as the refraining of the judicial branch from examining certain administrative acts without relying on a provision of law, is used less and less by judges. This study has been conducted in order to reveal the historical development of the theory of acts of government and to examine its current state. At this point, it has been questioned whether the theory of acts of government is an anachronistic concept. This study has also been conducted in order to identify the acts of high administration which are associated with acts of government and which can be positioned between the governmental and administrative functions. For this purpose, firstly, the administrative acts that are subject to judicial review are explained. Then, by giving examples from comparative law, the general approach to the judicial review of legality, which constitutes the limit of the judicial review of administrative discretion has been put forward. As a result, it has been determined that there is a similarity in comparative law in the judicial review of the administrative discretion. Finally, this study has been conducted in order to reveal the changes observed in the functional structure of the Council of State and the judicial review of legality from the establishment of the Council of State to the current period in Turkish law. At this point, it has been observed that the establishment of the Constitutional Court in Turkish law has had an impact on the judicial review of the administrative discretion, although it does not provide autonomous authority to the administrative judge in the matter of interpretation of laws.