Vergi davalarında dava ehliyeti
Capacity to sue in tax cases
  1. Tez No: 325900
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada vergi davalarında kimlerin dava ehliyetine haiz olduğunun tespit edilmesi, dava ehliyetinin varlık şartlarının belirlenmesi ve vergi davalarında davacı olabileceklerin dava ehliyetlerinin kim ya da kimler tarafından kullanılabileceğinin mevzuat ve Danıştay kararları doğrultusunda belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada davaya taraf olabilme ön şartlarından olan dava ehliyeti sadece davacı bakımından ele alınmıştır. Zira davalı bakımından idari yargılama usulünde davalı olarak taraf olabilme hususu, dava ehliyeti kavramı ile değil, husumet kavramı ile ifade edilmiştir.Çalışmada esasen idari nitelikli olan vergi davalarında dava ehliyetinin tespiti hususu, idari davalarda dava ehliyetinin tespitinden ayrılan yönleri belirtilerek ve Danıştay kararlarından da örnekler verilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümünde ?vergilendirme?, ?vergi uyuşmazlıkları? ve ?vergi davası? kavramları irdelenmiş, ikinci bölümde ?vergi ehliyeti? konusu ve ?vergi davası açmaya yetkili olanlar? ele alınmış, üçüncü bölümde ise ?dava ehliyeti? konusu ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Çalışmanın sonucunda vergi davalarında dava ehliyetinin tespitinin, idari davalarda dava ehliyetinin tespitinden farklı olduğu, vergi davası açabileceklerin kanunlarla tahdidi olarak belirlendiği, ancak özellikle yansıtılan vergilere yönelik açılan davalarda dava ehliyeti konusunda Danıştay kararlarında çelişkiler bulunduğu ve bu çelişkilerin giderilmesi için bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended determining who has the capacity to sue in tax cases, determining terms of existence of the capacity to sue and determining to exercise the capacity to sue of those who may be plaintiff in tax cases by person or a group of person in accordance with the decisions of Council of State and regulations.In the study, the capacity to sue which is precondition for being party to a suit is approached only in terms of plaintiff; therefore, the subject of being party to a suit as defendant in Administrative Jurisdiction Procedure, in terms of defendant, is expressed by the concept of animosity, not by capacity to sue.In the study, the concept of determination of capacity to sue in tax cases basically administrative character is expressed by illustrating with examples of the Council of State and by specifying different aspect of determination of capacity to sue in Administrative Law. In this context, in the first part of the study,“taxation”,“tax disputes”and“tax case”concepts are examined, in the second section,“tax capacity”and“those entitled to file tax cases”are considered and in the third section, subject of“capacity to sue”is described in detail.As a result of the study, it is concluded that determination of capacity to sue in tax cases is different from the determination of capacity to sue in administrative cases and those who are entitled to file suit is defined in limitations by laws, but there are contradictions in decisions of the Council of State on capacity to sue in particular for cases sued against taxes reflected and some legal arrangements have to be made to overcome these contradictions.