İş tatmininin işte mutluluk üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü: Sağlık sektöründe bir araştırma
The mediating role of organizational identification in the effect of job satisfaction on happiness at work: A research in the health sector
- Tez No: 922388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, iş tatmininin işte mutluluk üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolünü incelemektedir. Araştırmada İstanbul İlinde görev yapan sağlık sektöründe çalışanlardan toplanan anketler analize tabi tutulmuştur. Araştırma modeli kapsamında toplanan verilerin analizinde IBM SPSS Statistics Version 26 (IBM Inc., Armonk, NY, ABD) programı kullanılmıştır. Sağlık sektöründe gerçekleştirilen bu çalışma için 456 kişilik bir örneklem kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iş tatmini ile işte mutluluk, iş tatmini ile örgütsel özdeşleşme ve işte mutluluk ile örgütsel özdeşleşme arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Çalışma amacı doğrultusunda iş tatmininin işte mutluluk üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda bakıldığında sağlık yöneticileri iş tatmini, işte mutluluk ve örgütsel özdeşleşme yaklaşımlarını dikkate alarak işgörenlerin motivasyon ve bağlılıklarını artırabilirler. Çalışmanın, iş tatmini, işte mutluluk ve örgütsel özdeşleşme değişkenlerinin denkleme katılarak yapılması ile yazına mütevazi bir katkı ve özgünlük sağlayacağı beklenmektedir. Bunun sonucunda sağlık çalışanlarının iş tatminlerini etkileyen faktörleri anlamak, işte mutluluk düzeylerini artırmak ve örgütleriyle özdeşleşen çalışan oluşturmak adına tüm paydaşlar nezdinde önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of organizational identification in the effect of job satisfaction on happiness at work. In the study, the questionnaires collected from the employees working in the health sector in Istanbul were subjected to analysis. IBM SPSS Statistics Version 26 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) program was used to analyze the data collected within the scope of the research model. A sample of 456 people was used for this study conducted in the health sector. According to the results of the study, there is a significant and positive relationship between job satisfaction and happiness at work, job satisfaction and organizational identification, and happiness at work and organizational identification. In line with the purpose of the study, it was concluded that organizational identification played a mediating role in the effect of job satisfaction on happiness at work. Accordingly, health managers can increase the motivation and commitment of employees by taking into account job satisfaction, happiness at work and organizational identification approaches. It is expected that the study will provide a modest contribution and originality to the literature by adding job satisfaction, happiness at work and organizational identification variables to the equation. As a result, it is thought to be an important resource for all stakeholders in order to understand the factors affecting the job satisfaction of healthcare workers, to increase their level of happiness at work and to create employees who identify with their organizations.