Müfide Ferit Tek ve roman sanatı
Müfide Ferit Tek and the art of the novel
  1. Tez No: 922555
  2. Yazar: ECE EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada, II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerinin aktif eylem kadını olan Müfide Ferit Tek'in Aydemir, Pervaneler ve Leyla isimli yayımlanmış üç romanı roman sanatı açısından ele alınarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Müfide Ferit Tek'in romanlarını yazarın hayatıyla ilişkilendirerek roman sanatınca incelemek ve yazarı“edebiyat”sahasında görünür kılmaktır. Çalışmanın ana konusuna geçilmeden önce, ilk olarak yazarın hayatı alt başlıklar hâlinde ele alınmıştır. Müfide Ferit Tek'in doğumundan ölümüne kadarki zaman zarfında yaşadığı önemli olaylar ve gerçekleştirdiği faaliyetler çalışmanın ilk bölümünde incelenmiş, bu yöntem ile yazarın siyasi ve edebî kimliği ortaya konulmuştur. Çalışmanın ana bölümünde Müfide Ferit Tek'in romanları -her eser ayrı başlıklar hâlinde olmak üzere- yapısal olarak incelenmiştir. Romanların yapısal incelemesine başlamadan önce, romanlar hakkında genel bilgi veren bir alt bölüm hazırlanmıştır. Bilgi yazısından sonra romanlar; olay örgüsü, zaman, mekân, şahıs kadrosu, anlatıcı ve bakış açısı – anlatım teknikleri unsurları bakımından detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise romanların öne çıkan temaları incelenmiştir. Temalar“ferdî”ve“toplumsal”temalar olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. Tema incelemesi yapılırken yazarın hayatı ve görüşlerinden yararlanılmıştır. Müfide Ferit Tek'in etkisinde kaldığı toplumsal vaka ve meselelerin bu temalara kaynaklık ettiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Müfide Ferit Tek'in yaşadığı dönemin, hayatının, düşünce ve görüşlerinin romanlarına aksettiği ve aynı zamanda her bir romanının roman sanatı açısından aşama aşama gelişim gösterdiği görülmüştür. Çalışmanın her bir bölümünden elde edilen tespitler sonuç bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three published novels of Müfide Ferit Tek, who was an active woman of action in the Second Constitutional Monarchy and Republican eras, named Aydemir, Pervaneler and Leyla are analysed in terms of the art of the novel. The aim of the study is to examine Müfide Ferit Tek's novels in terms of novel art by associating them with the author's life and to make the author visible in the field of“literature”. Before moving on to the main subject of the study, the author's life was first analysed under subheadings. The important events experienced and activities carried out by Müfide Ferit Tek from her birth to her death were examined in the first part of the study, and with this method, the political and literary identity of the author was revealed. In the main part of the study, Müfide Ferit Tek's novels were examined structurally, each work under separate headings. Before starting the structural analysis of the novels, a subsection giving general information about the novels has been prepared. Following the informative article, the novels were analysed in detail in terms of plot, time, space, cast of characters, narrator and point of view - narrative techniques. In the last part of the study, the prominent themes of the novels are analysed. The themes are analysed under two main headings:“individual”and“social”themes. It was determined that the social cases and issues that Müfide Ferit Tek was influenced by were the source of these themes. As a result of this study, it has been seen that the period, life, thoughts and opinions of Müfide Ferit Tek were reflected in her novels and at the same time, each of her novels developed gradually in terms of the art of novel.