Metabolik ilişkili yağlı karaciğer ile non invaziv fibrozis skorlarının karşılaştırılması
Comparison of non invasive fibrosis scores in metabolic associated fatty liver di̇sease
  1. Tez No: 922606
  2. Yazar: SAMET UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Kronik karaciğer hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biri olan MASLD (Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease), kardiyometabolik risk faktörleri ile yakından ilişkili olup, siroz, hepatoselüler karsinom ve kardiyovasküler hastalıklar gibi ciddi komplikasyonlarla ilişkilidir. Günümüzde MASLD'nin tanısında, karaciğer biyopsisinin invaziv doğası ve pratik sınırlamaları nedeniyle non-invaziv skorlama sistemleri giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak, güncel MASLD tanımı çerçevesinde bu non-invaziv skorlama sistemlerinin tanısal etkinliğini değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, batın ultrasonografisinde hepatik steatoz saptanan hastalarda MASLD kriterlerini karşılayan ve karşılamayan bireyler arasında geleneksel non-invaziv skorlama sistemlerinin (FIB-4, NFS, APRI, BARD, HSI ve AAR) tanısal performanslarını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, gözlemsel ve kesitsel çalışma, batın ultrasonografisinde hepatik steatoz saptanan ve MASLD tanı kriterlerine göre sınıflandırılan 1031 hastayı içermektedir. Katılımcılar MASLD (n=515) ve non-MASLD (n=516) gruplarına ayrılmış olup, 18 yaş altı bireyler, kronik karaciğer hastalığı, viral hepatit veya malignite öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Her iki gruba FIB-4, NFS, APRI, BARD, HSI ve AAR skorlama sistemleri uygulanarak bu testlerin MASLD'deki tanısal performansları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik verileri, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları hastane otomasyon sistemi üzerinden elde edilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 24.0 kullanılarak yapılmış olup, grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Pearson ki-kare ve Fisher exact testleri kullanılmıştır. Skorlama sistemlerinin MASLD ile bağımsız ilişkisini değerlendirmek için lojistik regresyon analizi, tanısal performanslarını belirlemek için ROC analizi uygulanmış; sensitivite, spesifisite, pozitif ve negatif prediktif değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic Dysfunction-Associated Steatotic Liver Disease (MASLD), one of the most common causes of chronic liver diseases, is closely associated with cardiometabolic risk factors and is linked to serious complications such as cirrhosis, hepatocellular carcinoma, and cardiovascular diseases. Currently, due to the invasive nature and practical limitations of liver biopsy in the diagnosis of MASLD, non-invasive scoring systems are increasingly being used. However, studies evaluating the diagnostic efficacy of these non-invasive scoring systems within the framework of the current MASLD definition are limited.In this study, the aim is to compare the diagnostic performance of traditional non-invasive scoring systems (FIB-4, NFS, APRI, BARD, HSI, and AAR) between individuals with and without MASLD criteria among patients with hepatic steatosis detected on abdominal ultrasonography. Materials and Methods: This retrospective, observational, and cross-sectional study included 1,031 patients who were identified with hepatic steatosis on abdominal ultrasonography and classified according to MASLD diagnostic criteria. Participants were divided into MASLD (n=515) and non-MASLD (n=516) groups, while individuals under the age of 18 and those with chronic liver disease, viral hepatitis, or a history of malignancy were excluded from the study. FIB-4, NFS, APRI, BARD, HSI, and AAR scoring systems were applied to both groups to assess their diagnostic accuracy in MASLD. Demographic data, clinical characteristics, and laboratory findings of the included participants were obtained from the hospital automation system. Statistical analyses were conducted using SPSS 24.0. Group comparisons were performed using the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson chi-square test, and Fisher's exact test. Logistic regression analysis was applied to evaluate the independent association of scoring systems with MASLD, while receiver operating characteristic (ROC) analysis was used to assess their diagnostic performance. Sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) were calculated. A p-value of