Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of nutritional habits of Atatürk University students
- Tez No: 922627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİD AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin beslenme tercihleri, bu tercihlerini etkileyen faktörleri, öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ile okul başarı durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma uygun örnekleme (kolayda örnekleme) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada araştırma evrenini temsil eden bireylere uygulanan anket çalışması yer almaktadır. Araştırma neticesinde elde edilen verilerin IBM SPSS Statistics 27 programı ile istatistiksel analizlerinin yapılması ikinci aşamayı oluşturmaktadır. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre düzenli ve dengeli beslenen öğrenciler ile düzenli ve dengeli beslenmeyen öğrenciler arasında kişisel gelirleri bakımından anlamlı bir fark olduğu, düzenli ve dengeli beslenen öğrenciler ile düzenli ve dengeli beslenmeyen öğrenciler arasında okul başarı durumları açısından ise anlamlı bir fark olmayıp küçük düzeyde etki değeri olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Gençlerin beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi için farklı mecralardan bilgilendirmeler yapılmalıdır. Özellikle gençlerin sosyal medya kullanımları oldukça fazla olması nedeniyle sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelerin bilgilendirilmesi mümkündür. Ayrıca okullarda da beslenme konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılması öğrencilerin beslenme alışkanlıkları üzerinde olumlu fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the nutritional preferences of students studying at Atatürk University, the factors affecting these preferences, and the relationship between the students' nutritional habits and their academic success. Method: This study was conducted using the convenience sampling method. The study consists of two main stages. The first stage includes a survey conducted on individuals representing the research universe. The second stage consists of statistical analysis of the data obtained as a result of the research using the IBM SPSS Statistics 27 program. Findings: According to the data obtained as a result of the application, it was determined that there was a significant difference in personal income between students who had a regular and balanced diet and students who did not have a regular and balanced diet, and that there was no significant difference in terms of school success between students who had a regular and balanced diet and students who did not have a regular and balanced diet, and that the effect size was small. Results: In order to improve the nutritional habits of young people, information should be provided through different channels. It is possible to inform a wider audience through social media, especially since young people use social media a lot. In addition, providing the necessary information about nutrition in schools will have a positive effect on the nutritional habits of students.