İslami feminizmin felsefi boyutu
The philosophical interpretation of islamic feminism
- Tez No: 922667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YILDIZDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İslami feminizm, İslam'ı referans noktası alarak kadınların toplumsal, dini ve kültürel haklarını temellendiren bir düşünsel harekettir. İslami feminizm, özellikle İslami kaynaklardan (Kur'an'ı Kerim ve hadisler) yola çıkarak kadınların eşitlik, özgürlük ve adalet taleplerini meşrulaştırmaya çalışır. İslami feminizmin ne olduğunu kavrayabilmek uğruna, felsefi bağlamda birkaç temel soru üzerine düşünmek gerekmektedir. Bu sorular şu şekilde ifade edilebilir: İslam'ın kadınlar için sunduğu haklar, feminist bir bakış açısıyla nasıl yorumlanabilir? İslami feminizmi felsefi açıdan ele almak mümkün müdür? ve şayet mümkünse İslami feminizm, felsefi açıdan hangi düşünce ve kuramları içerir ve bu kuramlar toplumsal cinsiyet eşitliğine nasıl katkı sağlar? İslami feminizmin özellikle felsefi temeller bağlamında incelenmesi, bir yandan İslam'ın geleneksel yorumlarını diğer yandan da feminizmin kökleşmiş kalıplarının yeniden ele alınmasına ve sorgulanmasına imkân tanımaktadır. Bu doğrultuda çalışmamızda İslami feminizm ontolojik, epistemolojik, egzistansiyalizm ve kimlik meselesi bağlamında temellendirilmektedir. Çalışmamızın temel gayesi, İslam ve feminizmin birleşmesinden hasıl olan“İslami feminizm”in olanaklılığını felsefi temellerini serimleyebilmektir. İslami feminizmin olanaklı olduğunu tartışan çalışmaların aksine,“İslami Feminizmin Felsefi Boyutu”başlıklı çalışmamız ile İslami feminizmin genel şemasını anlamlandırabilme ve temel ilkelerine vakıf olabilmenin en temelinde felsefi düşüncenin gerekliliğini vurgulamaktayız.
Özet (Çeviri)
Islamic feminism is an intellectual movement that advocates for women's rights, using ıslam as a reference point to ground women's social, religious, and cultural rights. Islamic feminism particularly seeks to legitimize women's demands for equality, freedom, and justice, drawing from the essence of Islam. this movement represents a feminism based on Islamic principles and opposes traditional interpretations of Islam that exclude women and view them as second-class citizens. In order to understand what ıslamic feminism is, it is necessary to examine a few fundamental questions in a philosophical context. These questions include: How can the rights Islam offers to women be interpreted from a feminist perspective? Is it possible to approach Islamic feminism from a philosophical standpoint, and if so, which thoughts and theories does Islamic feminism encompass in this regard? How do these theories contribute to gender equality? The examination of Islamic feminism, particularly within the context of its philosophical foundations, allows for a reconsideration and re-evaluation of both the traditional interpretations of Islam and the entrenched patterns of feminism. In this regard, the philosophical dimension of Islamic feminism aims to rethink feminism in the context of ontological, epistemological, phenomenological, existentialist, identity and selfhood conflicts, body phenomenology, and deconstruction. The main goal of our study is to present the possibility of 'Islamic feminism,' which arises from the intersection of Islam and feminism, based on philosophical foundations. Its primary contribution to the literature aligns with the general purpose of our thesis. Unlike works that debate the possibility of Islamic feminism, with our study titled“The Philosophical Interpretation Of Islamic Feminism,”we emphasize the necessity of philosophical thought as the foundation for understanding the general framework of Islamic feminism and grasping its fundamental principles.