Beslenme ve diyet danışmanlığına başvuran bireylerin duygusal yeme durumu ve depresyon, anksiyete, stres düzeylerinin incelenmesi: kırşehir örneği
Examination of emotional eating status and depression, anxiety, stress levels of individuals refering to nutrition and diet counseling: the case of kirşehi̇r
- Tez No: 922751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL ÜSTÜNDAĞ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalıĢma KırĢehir Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Diyet Polikliniğine baĢvuran bireylerin duygusal yeme durumlarını belirleyip, depresyon anksiyete ve stres düzeylerini de belirleyerek duygusal yeme ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyi arasındaki iliĢkiyi araĢtırmak amacıyla yapılmıĢtır. Kesitsel türde planlanan bu çalıĢma 18-65 yaĢ arası 395 birey üzerinde yapılmıĢtır. Bireylere Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS42) uygulanmıĢtır. Ayrıca 11 sorudan oluĢan anket soruları da uygulanmıĢtır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılıp analiz edilmiĢtir. Ġstatiksel anlamlılık için p0.05 olarak kabul edilmiĢtir. Katılımcıların %68,4'ü kadın, %31,6'sı erkektir. AraĢtırmaya katılan bireylerin %7,1'inde duygusal yeme görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the emotional eating status of individuals applying to the Dietetics Polyclinic of KırĢehir Training and Research Hospital and to investigate the relationship between emotional eating and depression, anxiety, and stress levels by determining their levels of depression, anxiety, and stress. This cross-sectional study was conducted with 395 individuals aged between 18 and 65 years. The participants completed the Turkish Emotional Eating Scale and the Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASS-42). Additionally, a questionnaire consisting of 11 questions was administered. The collected data were transferred to a computer environment and analyzed.