Hemşirelik eğitiminde çıktıya dayalı program değerlendirmede e-portfolyo kullanımı
Use of e-portfolio in outcome based programme evaluation in nursing education
  1. Tez No: 922752
  2. Yazar: EZGİ TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ORGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Amaç: Hemşirelik eğitiminde çıktıya dayalı program değerlendirmede e-portfolyo yazılım programının geliştirilmesi ve hemşirelik öğrencilerinin program çıktılarına ulaşma düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmada nitel ve nicel yöntem, yaklaşım ve kavramlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem tasarımı, karma araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırma, hemşirelik eğitiminde çıktıya dayalı program değerlendirmede e-portfolyo yazılımının geliştirilmesi ve uygulanması ve değerlendirilmesi olarak iki aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın I. aşamasında örneklem seçimine gidilmemiş, 20 öğretim üye/elemanı ve 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın II. aşamasında örneklem büyüklüğü“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak ve literatür bilgisi ele alınarak, 51 öğrenci olarak belirlenmiştir. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çalıştay”,“Ders Öğrenme Çıktısı, Ölçme Değerlendirme Yöntemleri ve Program Çıktısı İlişkili Matrisleri”,“E-portfolyo Yazılımı”,“E-portfolyo Değerlendirme Formu”,“Hemşirelikte Öğretim ve Yönetim İntörn Dersi Öğrenme Çıktıları Öğrenci Geribildirim Formu”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde nitel veriler için e-portfolyo yazılımı, uzman görüşünden yararlanılmış, öğrencilerin yansıtma becerilerine yönelik elde edilen nitel veriler araştırmacı tarafından üç soru halinde kodlanarak analiz edilmiştir. Nicel veriler için SPSS programından yararlanılmış, sayı, frekans, ortalama gibi tanımlayıcı istatistikler alınmıştır. Yapılan normallik testi sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to develop an e-portfolio software programme for outcome-based programme evaluation in nursing education and to determine the level of nursing students' achievement of programme outcomes. Method: In the research, mixed method design in which qualitative and quantitative methods, approaches and concepts were used together, causal comparison technique from mixed research methods was used. The research was conducted in two phases: development, implementation and evaluation of e-portfolio software in outcome-based programme evaluation in nursing education. In the first stage of the research, no sample selection was made and it was conducted with 20 faculty members/staff and 40 students. In the second stage of the study, the sample size was determined as 51 students by using the 'G. Power-3.1.9.2' programme and considering the literature. Data were collected using 'Introductory Information Form', 'Workshop', 'Course Learning Outcome, Assessment Methods and Programme Outcome Related Matrices', 'E-portfolio Software', 'E-portfolio Evaluation Form', 'Nursing Teaching and Management Intern Course Learning Outcomes Student Feedback Form' and 'Visual Comparison Scale'. In data analysis, e-portfolio software and expert opinion were used for qualitative data, and the qualitative data obtained for the reflection skills of the students were coded and analysed by the researcher in three questions. SPSS programme was used for quantitative data and descriptive statistics such as number, frequency and mean were taken. Analyses were made based on the findings obtained as a result of the normality test.