Okul öncesi öğretmeni 21. yüzyıl becerileri özyeterlik ölçeğinin geliştirilmesi: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of the 21st century skills self-efficacy scale for preschool teachers: Validity and reliability study
- Tez No: 922855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURİYE ESRA ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerini kazandırmaya yönelik özyeterliklerini belirlemek üzerine bir ölçek geliştirmek ve bu ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizlerini yapmak amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, çok aşamalı küme örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Ölçek geliştirme adımlarına bağlı olarak araştırma süreci yürütülmüştür. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenen İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamasında (İBBS) yer alan 12 bölge ve iller referans alınarak Batı Marmara Bölgesi'ndeki; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinin merkezi ve ilçelerinde yer alan resmi okullarda görev yapan 304 okul öncesi öğretmeni çalışma grubunu oluşturmuştur. Ölçeğin analizi IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin Geçerlilik analizinde, ölçeğin yapı geçerliğini incelemek amacıyla Varimax döndürme ile Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) temel bileşenler metodu kullanılmış ve ölçeğin 6 alt boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Maddelerin faktör yüklerinin 0.426-0.820 arasında değiştiği ve oldukça yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Güvenirlik analizleri kapsamında, ölçeğin iç tutarlılığını değerlendirmek için Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmış ve 0.928 olarak bulunmuştur. Ayrıca, madde toplam korelasyonları incelenmiş ve tüm maddelerin ölçeğe önemli katkıları olduğu görülmüştür. Testi iki yarıya bölme yöntemi çerçevesinde Guttmann-Split Half ve Spearman-Brown testleri uygulanmıştır. Guttman Split-Half katsayısı 0.817 ve Spearman- Brown katsayısı 0.824 olarak elde edilmiştir Sonuç olarak, 6 alt boyut ve 34 maddeden oluşan“Okul Öncesi Öğretmeni 21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlik Ölçeği”nin, okul öncesi öğretmenlerinin 21.yüzyıl becerileri özyeterliklerinin ölçümünde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın, alanda yapılacak araştırmalar için bir kaynak olabileceği ve farklı çalışma gruplarında kullanılabilecek bir ölçme aracı oluşturduğu düşünülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 21. Yüzyıl becerileri, Okul öncesi öğretmeni, Ölçek geliştirme, Özyeterlik.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a scale to determine preschool teachers' self-efficacy in fostering 21st-century skills and to perform validity and reliability analyses of the scale. The sample of the study was determined using the multi-stage cluster sampling method. The research process was conducted based on the steps of scale development. Referring to the 12 regions and provinces listed in the Statistical Region Units Classification (SRUC) defined by the Turkish Statistical Institute (TUIK), the study group comprised 304 preschool teachers working in official schools in the centers and districts of Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ provinces in the Western Marmara Region. The scale was analyzed using the IBM SPSS 25 program. For the validity analysis of the scale, Exploratory Factor Analysis (EFA) with Varimax rotation and the principal components method was used to examine the construct validity of the scale. The analysis revealed that the scale consists of six sub-dimensions. The factor loadings of the items ranged between 0.426 and 0.820, indicating a highly satisfactory level. For the reliability analysis, Cronbach's Alpha coefficient was calculated to evaluate the internal consistency of the scale, resulting in a value of 0.928. Additionally, item-total correlations were examined, showing that all items made significant contributions to the scale. The Guttman Split-Half and Spearman-Brown tests were applied to evaluate the split-half reliability, yielding a Guttman Split-Half coefficient of 0.817 and a Spearman-Brown coefficient of 0.824. In conclusion, the“Preschool Teachers' Self-Efficacy Scale for 21st-Century Skills,”consisting of six sub-dimensions and 34 items, was determined to be a valid and reliable tool for measuring preschool teachers' self-efficacy in 21st-century skills. It is thought that this study provides a resource for future research in the field and presents a measurement tool applicable to different sample groups. KEY WORDS: 21st-Century skills, Preschool teacher, Scale development, Self-efficacy.