Tip 2 diyabet hastalarında aile desteğinin anksiyete ve depresyona etkisi
The effect of family support on anxiety and depression in type 2 diabetes patients
  1. Tez No: 922922
  2. Yazar: BÜŞRA BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı Tip 2 diyabet tanılı hastalarda aile desteğinin anksiyete ve depresyon düzeyine incelemektir. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarım özelliğindedir. Araştırma 08.04.2023-08.10.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Devlet Hastanesi'nde ayaktan ve yatarak tedavi gören Tip 2 diyabet hastaları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmaya gönüllü olan 213 hasta oluşturmuştur. Çalışma yüz yüze anket doldurma yoluyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Hensarling Diyabet Aile Desteği Ölçeği (HDADÖ) ile Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanılmıştır. Araştırma SPSS 22.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz sürecinde sayısal değerler, oranlar, minimum ve maksimum değerler, medyan, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Analiz yöntemleri arasında t testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Spearman korelasyon testi yer almıştır. İleri düzey analizlerde, varyansların homojen olduğu durumlar için LSD testi, homojen olmayan varyanslar için ise Dunnett C testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the level of family support on anxiety and depression in patients diagnosed with Type 2 diabetes. The research is descriptive and correlational design. The research was conducted between 08.04.2023-08.10.2023. The population of the study consisted of Type 2 diabetes patients receiving outpatient and inpatient treatment in Sivas State Hospital. The sample of the study consisted of 213 patients who volunteered to participate in the study. The study was conducted through face-to-face questionnaire filling. Personal Information Form, Hensarling Di abetes Family Support Scale (HDFSS) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were used to collect the data. The research was evaluated with SPSS 22.0 statistical program. Numerical values, ratios, minimum and maximum values, median, arithmetic mean and standard deviation were calculated in the statistical analysis process. Analysis methods included t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation test. In further analysis, LSD test was applied for homogeneous variances and Dunnett C test was applied for non-homogeneous variances.