Kronik hastalıklarda aile içi bakım verenlerin iletişimini değerlendirme ölçeğinin türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Investigation of the validity and reliability of the turkish form of the scale for evaluating the communication of family caregivers in chronic diseases
  1. Tez No: 922929
  2. Yazar: KEMAL GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLYETER ERDOĞAN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Metodolojik tasarıma sahip bu araştırmada, Kronik Hastalıklarda Aile İçi Bakım Verenlerin İletişimini Değerlendirme Ölçeği'nin (The Family Caregiver Communication Tool- Chronic Illness) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Aksaray Eğitim Araştırma Hastanesi, Evde Bakım Biriminde takip edilen hastaların aile içi bakım verenleri, örneklemi ise araştırmayı kabul eden 223 bakım veren oluşturmaktadır. Dil geçerliğinde ileri çeviri, sentez, geri çeviri ve uzman değerlendirmesini içeren bir prosedür izlenmiştir. Çalışmada yapı geçerliğinde doğrulayıcı faktör analizi (DFA), ölçüt geçerliğinde BAKAS Bakım Verme Etki Ölçeği, Aile İklimi Ölçeği, Aile APGAR Ölçeği, güvenirliği ise iç tutarlılık katsayısı ve eşdeğer yarılar güvenirliği ile değerlendirilmiştir. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0,91 olarak belirlenmiştir. Modelin uyum indekslerini ve referans değerlerine göre mükemmel uyum aralığında olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,956 olarak bulunmuştur. Ölçeğin iki alt boyutu arasında gözlenen 0,98'lik güçlü korelasyon, alt boyutların birbiriyle ilişkisinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak; Kronik Hastalıklarda Aile içi Bakım Verenlerinin İletişimi Değerlendirme Ölçeğinin Türkçe versiyonu, geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This methodologically designed study aimed to examine the validity and reliability of the Turkish form of the Family Caregiver Communication Tool- Chronic Illness. The universe of the study consisted of family caregivers of patients followed up in the Home Care Unit of Aksaray Training and Research Hospital between December 2023 and March 2024, and the sample consisted of 223 caregivers who agreed to participate in the research. A procedure including forward translation, synthesis, back translation, and expert assessment was followed for language validity. The study evaluated construct validity with confirmatory factor analysis (CFA), criterion validity with the BAKAS Caregiving Impact Scale, Family Climate Scale, Family APGAR Scale, and reliability with the internal consistency coefficient and split-half reliability. The content validity index of the scale was determined as 0.91. It was determined that the model was in the perfect fit range according to the fit indices and reference values. The Cronbach alpha coefficient of the scale was found to be 0.956. A strong correlation of 0.98 was observed between the two sub-dimensions of the scale, which revealed that the sub-dimensions were highly correlated. As a result, the Turkish version of the Family Caregiver Communication Tool- Chronic Illness was determined to be valid and reliable.