Zor entübasyonu öngörmede havayolu ultrasonu ile El-Ganzouri Risk İndeks (EGRI) skorunun karşılaştırılması
Comparison of Airway Ultrasound and El-Ganzouri Risk Index (EGRI) Score in Predicting Difficult İntubation
- Tez No: 922931
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş-Amaç: Anestezi uygulaması sırasında zor havayolunu öngörmek, ortaya çıkacak komplikasyonlar açısından oldukça önemlidir. Son zamanlarda bu amaçla ultrasonografi kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, ultrasonografik ölçümler ve El-Ganzouri Risk İndeksi (EGRI) ile zor entübasyon riskini öngörmek ve aralarındaki korelasyonu belirlemek amaçlanmıştır. Materyal-Metot: Bu prospektif, gözlemsel çalışmaya, etik kurul izni ve hasta onayı alındıktan sonra Şubat-Mayıs 2024 tarihleri arasında 18 yaş üstü, ASA I-III, genel anestezi altında elektif cerrahi geçirecek 500 hasta dahil edildi. Preoperatif tek uygulayıcı tarafından tüm hastaların demografik verileri, mallampati skoru, tiromental ve sternomental mesafeleri, EGRI skoru ve ultrasonografik ölçümleri (cilt-hiyoid, cilt-epiglot, cilt-vokal kord, cilt-krikoid kartilaj ve epiglot-vokal kord arası mesafeler) kaydedildi. Laringoskopik görünüm Cormack-Lehane (CL) sınıflamasıyla değerlendirildi. Grade 3 ve 4 zor entübasyon kabul edildi. Elde edilen verilerin entübasyon üzerinde etkisini araştırmak için Lojistik Regresyon analizi yapıldı, cut-off değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Predicting difficult airway during anesthesia is crucial due to potential complications. Recently, ultrasonography use for this purpose has increased. This study aimed to predict difficult intubation risk using ultrasonographic measurements and the El-Ganzouri Risk Index (EGRI) and to determine their correlation. Material-Method: This prospective, observational study included 500 patients over 18, ASA I-III, scheduled for elective surgery under general anesthesia between February and May 2024, after ethical committee approval and patient consent. Preoperatively, a single practitioner recorded demographic data, Mallampati score, thyromental and sternomental distances, EGRI score, and ultrasonographic measurements (skin-hyoid, skin-epiglottis, skin-vocal cord, skin-cricoid cartilage, and epiglottis-vocal cord distances). The laryngoscopic view was evaluated using the Cormack-Lehane (CL) classification, with grades 3 and 4 considered difficult intubation. Logistic regression analysis was conducted, and cut-off values were calculated.