Farklı ısınma protokollerinin seçilmiş motor beceri ve 50 metre yüzme performansına akut etkisi
Acute effect of different warm-up protocols on selected motor skills and 50 meter swimming performance
  1. Tez No: 922973
  2. Yazar: LEYLA ÇİÇEK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BEYZA BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada farklı ısınma protokollerinin seçilmiş motor beceri özellikleri ve 50 m yüzme performansına akut etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın örneklem grubunu Batman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 28 erkek katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmamız 5 protokolden (kontrol uygulaması, statik, dinamik, balistik, PNF ısınma) oluşmaktadır. Çalışmanın ilk haftası katılımcılara biyometrik ölçümler (boy, vücut ağırlığı, kulaç uzunluğu, oturma uzunluğu, ayak uzunluğu, ayak genişliği, el uzunluğu ve el genişliği) yapıldı. Dört farklı ısınma protokolü olarak statik ısınma, dinamik ısınma, balistik ısınma ve PNF ısınma uygulamaları yapıldı. Dört farklı ısınma uygulaması ve motorik özellikleri belirleyen performans ölçüm testleri 48 saat arayla yapıldı. Motorik özelliklere ait performans değerlerini belirlemek için ısınma protokolleri sonrası sağ ve sol el kavrama kuvveti testi, dikey sıçrama testi, otur-uzan esneklik testi, 50 m kulaç sayısı ve 50 m serbest stil yüzme süreleri alındı. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS programı kullanıldı. Veriler, aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunuldu. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Normal dağılım göstermeyen veri setleri için çarpıklık ve basıklık değerleri kontrol edildi ve ±2 içindeki veri setlerinin normal dağılıma sahip olduğu kabul edildi. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi uygulandı. Farklılığın hangi uygulamada olduğunun belirlenmesi için LSD düzeltme testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute effects of different warm-up protocols on selected motor skill characteristics and 50 m swimming performance. The sample group of our study consisted of 28 male participants studying at Batman University Faculty of Sports Sciences. Our study consisted of 5 protocols (control application, static, dynamic, ballistic, PNF warm-up). In the first week of the study, biometric measurements (height, body weight, stroke length, sitting length, foot length, foot width, hand length and hand width) were performed on the participants. Static warm-up, dynamic warm-up, ballistic warm-up and PNF warm-up applications were performed as four different warm-up protocols. Four different warm-up applications and performance measurement tests determining motoric characteristics were performed 48 hours apart. In order to determine the performance values of motoric characteristics, right and left hand grip strength test, vertical jump test, sit-reach flexibility test, 50 m stroke count and 50 m freestyle swimming times were taken after the warm-up protocols. SPSS program was used in the statistical analysis of the data obtained at the end of the study. Data were presented as arithmetic mean and standard deviation. Shapiro-Wilk test was applied for normality test. For data sets that did not show normal distribution, skewness and kurtosis values were checked and data sets within ±2 were accepted to have normal distribution. One-way analysis of variance was applied for repeated measurements for the analysis of differences between applications. LSD correction test was used to determine which application caused the difference.