Talip Akbal'ın hayatı, ilmi kişiliği ve kıraat çalışmaları
Talip Akbal's life, scientific personality and recitation works
  1. Tez No: 923088
  2. Yazar: SALİH AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KUDAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in, nazil olduğu şekliyle muhafaza edilmesi ve sonraki nesillere aktarılması hususunda ilk dönemlerden itibaren birçok Kur'ân hadimi zevat, değerli hizmetlerde bulunmuş; kimileri asırlar sonrasını dahi aydınlatan eserler kaleme alırken kimileri de yetiştirdikleri talebelerle bu gayeyi gerçekleştirmişlerdir. Yakın dönemin ülkemizdeki önemli kıraat alimlerinden biri de Şeyhü'l-Kurrâ Hafız Talip Akbal'dır. Merhum Reisü'l-Kurrâ Abdurrahman Gürses'in hem talebesi hem asistanı olarak beraber görev yapmış ve Kıraat ilmine yıllarını vermiş olan Talip Akbal'ın hayatına, ilmi şahsiyetine, ders aldığı hocalarına, Haseki'deki çalışmalarına ve eserlerine yer verdiğimiz araştırmamızda kendisinin kıraat ilmindeki yerini ve eğitim metodunu inceleyeceğiz. Talip Akbal'ın hayatının yanı sıra, yarım asra yakın zamandır kıraat alanında yapmış olduğu çalışmaları, kıraat eğitimiyle uğraşan hocalara tavsiyeleri; bilgisayar ortamında yeniden yazmış olduğu, şu an basım aşamasındaki“Aşere Sûretleri”isimli eserinin içeriği, yazılış süreci ve nasıl bir boşluğu doldurmasının amaçlandığı gibi hususlar, araştırmamızın ana eksenini oluşturmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm ve İlm-i Kıraat Ders Notları, Mufassal Aşere Kavaidi, Takrib Kavaidi ve Aşere Sûretleri isimli eserleri, Türkiye'de kıraat eğitimindeki bazı ikilikleri ortadan kaldıracak ve kıraat ilmi okutmakta olan hocalarımıza ders kitabı olacak nitelikte birer yol gösterici eser değeri taşımaktadır. Küçük yaşlarda öksüz kalan, yatılı okumak zorunda olduğu için gurbet hayatı yaşayan fakat bu zorluklara rağmen hem çok iyi hocalardan ders alan hem de o hocalarla teşrik-i mesaide bulunan; bunun neticesinde de birçok kurrâ hafız yetiştiren Talip Akbal, emekli olduktan sonra dahi kıraat çalışmalarını ve öğrenci yetiştirmeyi bırakmamıştır. Çalışmamızın temel gayesi, yakın tarihimizde iz bırakmış bir kıraat aliminin hayattayken tanınmasına vesile olmak, kıraat eğitimindeki önemini ortaya koymak, eserlerini tanıtmak ve bu sayede alanda çalışma yapacak olanlara katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Since the early times, many Qur'an scholars have provided valuable services in preserving the Holy Quran as it was revealed and transmitting it to the next generations; While some of them wrote works that shed light even centuries later, others achieved this goal with the students they trained. One of the important recitation scholars of the recent period in our country is Şeyhül Kurrâ Hafız Talip Akbal. In our research, we include the life of Talip Akbal, who worked as both the student and assistant of the late Reisü'l-Kurrâ Abdurrahman Gürses Hodjaefendi and devoted years to the science of Qiraat, his scientific personality, the teachers he took lessons from, his studies in Haseki and his works. and we will examine the training method. In addition to Talip Akbal's life, his studies in the field of recitation for nearly half a century, and his advice to teachers who are engaged in recitation education; The main axis of our research is the content of his work“Aşere Sûretleri”, which he rewrote in computer environment and is currently in the printing process, the writing process and what kind of a gap it is intended to fill. His works named Quran and Ilm-i Qiraat Lecture Notes, Mufassal Aşere Kavaidi, Takrib Kavaidi and Aşere Surets are valuable as guiding works that will eliminate some dualities in recitation education in Turkey and become textbooks for our teachers who teach recitation science. It carries. He was orphaned at a young age, lived abroad because he had to study as a boarding school, but despite these difficulties, he took lessons from very good teachers and worked with them; As a result of this, Talip Akbal, who trained many Quran hafizes, did not stop studying recitation and training students even after his retirement. The main purpose of this article is to reveal the place and importance of a recitation scholar who has left a mark in his field in our country in the last half century, in recitation education, to introduce his works and to contribute to those who will do more detailed studies in this field.