Felsefi hermeneutik ve klasik metafizik
Philosophical hermeneutics and classical metaphysics
- Tez No: 923100
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmamızın temel amacı felsefi hermeneutiğin klasik metafizikle ilişkisinin basit bir aşmadan oluşmadığını ve aslında iki alan arasında sıkı bir karşılıklı ihtiyaç durumu olduğunu göstermektir. Felsefi hermeneutik ile metafizik arasındaki ilişki aslında ikirciklidir. Bir yandan, hermeneutiğin tarihselliğe verdiği merkezî önem, nesnelci metafizik anlayışı bir meydan okumaya yol açar. Ancak diğer yandan, hermeneutik, onu yeniden yorumlayarak olsa da metafiziği de içeren felsefi bellekle sürekliliği savunur. Bu süreklilik, özellikle Gadamer'in Yeniplatonculuğa yakınlığında görülebilir. Bir yandan, Gadamer Hakikat ve Yöntem'de sudur modeline, bir şeyin tezahürü aracılığıyla kendini nasıl verdiğini açıklamak için başvurur. Öte yandan, anlama için bir model olarak metafizik temaşa tahakkümden vazgeçen etik bir kayıtsızlığa yol açar. Ancak kanaatimizce bu model yetersiz kalır; çünkü Gadamer'in metafizik temellükü nedensellik bağlamında metafizik bilgi kavramını göz ardı eder. Oysa, Kanadalı felsefeci Jean Grondin'e göre, hermeneutik ve metafizik karşılıklı olarak birbirine ihtiyaç duyar. Bir yandan, metafizik hermeneutikten bağımsız düşünülemez; çünkü şeylerin nedenini öğrenme çabası, onların anlamını sorgulamaktır. Aristoteles'in vurguladığı bilme arzusu, esasen bir anlama arzusudur. Diğer yandan, metafizik de hermeneutiğe, anlaşılacak bir anlam sağlar ve kozmosu ontolojik, teolojik ve antropolojik boyutlarıyla anlaşılabilir bir bütün olarak sunar.
Özet (Çeviri)
The main aim of our research is to show that the relationship between philosophical hermeneutics and classical metaphysics does not consist of simple overcoming, but rather that there is a close mutual need between the two fields. Above all, this relationship is ambivalent. On the one hand, hermeneutics' emphasis on historicity leads to a challenge to objectivist understanding within metaphysics. On the other hand, hermeneutics defends continuity with philosophical memory, including metaphysics, albeit by reinterpreting it. This continuity is particularly evident in Gadamer's proximity to Neoplatonism. In Truth and Method, he uses the emanation model to explain how something gives itself through its manifestation. Conversely, metaphysical contemplation as a model for understanding leads to an ethical indifference that renounces domination. However, this model is insufficient because Gadamer's appropriation of metaphysics ignores the concept of metaphysical knowledge in the context of causality. According to Canadian philosopher Jean Grondin, hermeneutics and metaphysics mutually need each other. On the one hand, metaphysics cannot be conceived independently of hermeneutics because the endeavor to know the why of things is to question their meaning. The desire to know, as emphasized by Aristotle, is essentially a desire to understand. On the other hand, metaphysics offers hermeneutics a guarantee of meaning and presents the cosmos as an intelligible whole with its ontological, theological and anthropological dimensions.